Filmy, które powinien obejrzeć każdy

Dobry film to taki, który wpłynie na nasze emocje, wprowadzi w odpowiedni nastrój czy nawet zmieni światopogląd. W czasach, kiedy co chwilę wychodzi nowa produkcja ciężko jest się zdecydować na konkretny film. 

W poniższym zestawieniu znajdziesz filmy, które podczas oglądania wpłyną na nas całych, a po obejrzeniu zostaną nam na długo w pamięci. Filmy te niosą ze sobą jakąś wartość, którą trzeba poznać. Dlatego nie znajdziesz tutaj prostych i przewidywalnych filmów akcji, albo komedii z humorem na poziomie zerowym.

Filmy, które warto obejrzeć

1. Obłęd (ang. The Jacket)

Rok produkcji: 2005

Reżyseria: John Maybury

Scenariusz: Massy Tadjedin

Gatunek: Dramat, Thriller

Jeżeli lubisz filmy psychologiczne, to Obłęd powinien znaleźć się na Twojej liście filmów do obejrzenia. Historia opowiada o weteranie wojny w Iraku, który niesłusznie został oskarżony o morderstwo i zostaje osadzony w ośrodku psychiatrycznym. W tym miejscu zostaje poddany tajemniczemu eksperymentowi medycznemu. Choć akcja wydaję się prosta i zrozumiała to tak nie jest. W każdej minucie filmu autor bawi się emocjami i postrzeganiem rzeczywistości widza. Po obejrzeniu filmu gwarantuje Ci, że będziesz jeszcze przez długi czas analizować fabułę, każdą akcję i zachowania bohaterów.

2. Człowiek z blizną (ang. Scarface)

Rok produkcji: 1983

Reżyseria: Brian de Palma

Scenariusz: Ben Hecht, Howard Hawks, Oliver Stone

Gatunek: Dramat, Gangsterski

Scarface opowiada historię o tym jak zwykły kubański emigrant wspina się na szczyt handlu narkotykowego. Tony Montana – bo o nim jest ta opowieść – przybywa z Kuby w celach zarobkowych i nic go nie powstrzyma. Tony zaczyna od drobnego handlu, jednocześnie poznając jak działa branża narkotykowa, dzięki czemu powoli wspina się po szczeblach „kariery” tracąc przy tym moralność. Film świetnie pokazujący jak człowiek potrafi się zatracić zwracając uwagę tylko na pieniądze.

3. Przełęcz ocalonych (ang. Hacksaw Ridge)

Rok produkcji: 2016

Reżyseria: Mel Gibson

Scenariusz: Robert Schenkkan, Andrew Knight

Gatunek: Biograficzny, Dramat, Wojenny

Pozycja obowiązkowa dla fanów kina wojennego. Akcja dzieje się u schyłku II wojny światowej. Głównym bohaterem jest Desmond Doss, który ze względów moralnych odmawia noszenia broni. Podejmuje więc rolę medyka i pomaga żołnierzom walczącym o Okinawę. Film pokazuje, że warto jest bronić swoich wartości nawet podczas tak kryzysowego okresu. Desmond wbrew przekonaniom innych żołnierzy i dowództwa jest silnym człowiekiem, dla którego życie drugiej osoby jest najważniejsze. Film oparty jest na prawdziwej historii i wywołuje nie lada wzruszenie w oglądających.

4. Bogowie

Rok produkcji: 2014

Reżyseria: Łukasz Palkowski

Scenariusz: Krzysztof Rak

Gatunek: Biograficzny, Dramat

Film pokazujący historię najbardziej utalentowanego kardiochirurga w Polsce – Zbigniewa Religi. W jego postać wciela się Tomasz Kot, który pokazał swoje umiejętności aktorskie w filmie Skazany na Bluesa, gdzie grał legendę polskiej sceny muzycznej – Ryszarda Riedla.  Pomimo wielu nieudanych prób, bohater ciągle wierzy, że jest w stanie dokonać przeszczepu serca.

5. Adwokat diabła (ang. The Devil’s Advocate)

Rok produkcji: 1997

Reżyseria: Taylor Hackford

Scenariusz: Tony Gilroy, Jonathan Lemkin

Gatunek: Thriller

Główny bohater – Kevin Lomax to wybitny, młody adwokat, który bez najmniejszych problemów wygrywa każdą kolejną sprawę w sądzie. Taka osoba staje się smacznym kąskiem dla dużych korporacji prawniczych. I tak też jest w przypadku Kevina. Dostaję on ofertę z Nowego Jorku nie do odrzucenia. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego kim tak naprawdę jest osoba, która proponuje mu tak dobre warunki. W rolę Kevina wciela się świetny Keanu Reeves, a w role jego nowego pracodawcy Johna Miltona – Al Pacino. Film pokazuje dokąd prowadzą nas dobre chęci oraz chciwość.

Patryk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *