Nordic walking. Efektywna forma rekreacji dla każdego

Ludzie wymyślili mnóstwo sposobów aktywnego spędzania czasu. Codziennie widujemy w parkach i na ulicach tłumy biegaczy, rowerzystów, ludzi jeżdżących na rolkach czy uprawiających jogę, a oprócz tego co raz częściej „kijkarzy”, swobodnie poruszających się na dodatkowych „kończynach”. Nordic walking to świetny sposób na zachowanie aktywności fizycznej, a ten artykuł ma na celu uświadomienie tym, którzy jeszcze nie zaczęli maszerować z kijkami, zalet tej formy rekreacji.

Krótka historia

Nordic walking został wymyślony w latach 20. XX wieku Finlandii, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych, ale istniał nieformalnie aż do 1997 roku, kiedy to opisał go Marko Kantaneva.

Mniejszy wysiłek, ogromne zalety

Względem zwykłego marszu, nordic walking angażuje w większym zakresie mięśnie ciała, przy czym są one mniej zmęczone. Kiedy porządnie już opanujemy technikę nordic walkingu, w wysiłek zostanie zaangażowane nawet 90 % mięśni ciała, kiedy w czasie biegania jest to tylko 60 %, oprócz tego podczas marszu z kijkami zwiększy się pobór tlenu oraz ilość spalanych kalorii.

W czasie poprawnie wykonywanego marszu rozwija się też między innymi siła i wytrzymałość Twoich ramion, łatwiej będzie wchodzić Ci na wzgórza, zwiększysz stabilność sylwetki oraz polepszy się postawa Twojego ciała, zredukujesz nacisk na stawy (Jesteś grubszy, starszy? Nie będziesz miał już wymówki, że bieg obciąża Twoje stawy).

Sport dla każdego

Najważniejszym czynnikiem czy też zaletą nordic walkingu jest właśnie możliwość uprawiania tej formy rekreacji przez każdego, w każdym miejscu oraz porze roku, jednak warto rozpocząć swoją przygodę z nordic walkingiem pod okiem instruktora, który nauczy nas prawidłowej techniki marszu. Niestety większość babci i dziadków chodzących po parkach uprawia tę technikę marszu nieprawidłowo, co może tylko zaszkodzić, zamiast pomóc.

Prawidłowa technika

  1. Zacznij od chodzenia bez kijków. Idź, stawiając długie kroki od pięty. Nie patrz na ziemię, tylko przed siebie, wyprostuj plecy. Pamiętaj o rozluźnieniu ramion.
  2. Zachowując wcześniejszą postawę, weź kijki do rąk i poruszaj się, ciągnąc je za sobą. Do powyższego dołącz delikatne wymachy ramion. Nie trzymaj kijków, nie wypadną, są przecież w rękawiczce. Kijki wpraw w ruch, ale nie wbijaj ich w podłoże.
  3. Chwyć rękojeści kijków i staraj się wbić je w podłoże. Kierunek odepchnięcia powinien być wykonany przez Ciebie do tyłu, nie do dołu. Kijek wbijaj mniej więcej w miejscu połowy kroku, z ręką zamkniętą na rękojeści, a rękę wysuwaną do przodu trzymaj nie wyżej, niż do linii pępka. Następnie wypuść kij z dłoni, kij trzyma się dzięki rękawiczce i powinien wrócić przy kolejnym wbiciu do dłoni.

Przed każdym treningiem pamiętajmy o krótkiej rozgrzewce. Więcej wskazówek znajdziecie w krótkim filmiku, z którego sam korzystałem przy nauce nordic walkingu, a teraz kijki w dłoń i maszerować :).

 

Patryk

One Comment

  1. Oczywiście, że to sport dla każdego. Angażujący mięśnie, dotleniający i idealny do każdego wieku! Sama kupiłam sobie i mamie kije od Spokey do Nordic Walking i teraz chodzimy, pomimo, że różnica w wieku jest jakieś 25 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *