Każdego roku coraz więcej ludzi przegląda internet przy pomocy urządzenia mobilnego. Za pomocą telefonu czy tabletu czytamy newsy ze świata, poradniki i blogi, odwiedzamy portale społecznościowe oraz dokonujemy zakupów w sklepach internetowych. By proces ten był przyjazny stosowane są dwa rozwiązania – RWD oraz AMP. Na czym polega różnica między tymi dwoma pojęciami?
Strona RWD – co to jest?
RWD (Responsive Web Design) to technika wykorzystywana do projektowania stron internetowych. Witrynę tworzy się w taki sposób, by jej rozmiar, układ oraz wygląd graficzny automatycznie dopasowywały do wyświetlacza urządzenia, na którym jest wyświetlana. W praktyce oznacza to, że strona internetowa wyświetli się w sposób poprawny na telefonie, tablecie, komputerze oraz telewizorze.
Strona internetowa zbudowana w oparciu o technikę RWD jest przejrzysta oraz czytelna. Niezależnie od tego, z jakiego urządzenia użytkownik wyświetli stronę zostanie mu wyświetlona cała treść strony internetowej.
Dużą zaletą stron RWD jest to, że technika ta ma pozytywny wpływ na SEO. Google zdaje sobie sprawę z tego, że znaczna część użytkowników w internecie korzysta z urządzeń mobilnych. Z tego powodu traktują oni lepiej strony, które są przystosowane pod wszystkie urządzenia.
Strona AMP – co to jest?
AMP (Accelerated Mobile Pages) to sposób budowania strony internetowej w oparciu o statyczne treści, które mają szybko się ładować na urządzeniach mobilnych. AMP jest technologią rozwijaną w środowisku Open Source, dzięki czemu każdy ma do niej dostęp, a developerzy mogą ją dowolnie edytować i polepszać. Zastosowanie AMP pozwala na dopasowanie treści strony do parametrów technicznych narzędzia, na którym dana strona jest wyświetlana.
Technologia AMP składa się z trzech elementów:
- AMP HTML – zestaw zaleceń i wskazówek dla kodu strony. Zastosowanie tych wytycznych pozwala na publikowanie treści zgodnie z wymaganiami urządzeń mobilnych.
- AMP JS – biblioteki JavaScript pomagają w przyspieszeniu działania strony internetowej.
- AMP CDN – ostatni element nie jest konieczny do wdrożenia, jednakże dostarcza on automatycznie kod HTML dla strony w technologii AMP.
Różnica między RWD a AMP
Podstawową różnicą pomiędzy RWD a AMP jest cena. Stworzenie responsywnej strony internetowej wiąże się z poniesieniem nierzadko wysokich kosztów. Bezpłatne rozwiązanie w postaci strony AMP jest niestety o wiele gorsze. Użytkownikowi nie zawsze zostanie wyświetlona cała treść strony, przez co witryna może okazać się nie do końca czytelna. Technika RWD pozwala na stworzenie portalu w taki sposób, by wyświetlał się on poprawnie niezależnie od urządzenia.
Responsywna strona internetowa cechuje się błyskawicznym czasem ładowania, doskonale dopasowanym wyglądem do urządzenia, pozytywnym wpływem na pozycjonowanie oraz niskimi kosztami utrzymania.
Podsumowując – tworząc stronę internetową o wiele lepiej jest zastosować technikę RWD. Pomimo wysokich kosztów jest to rozwiązanie lepsze od AMP.