Dziewiarstwo wróciło do łask. To dobry sposób na odpoczynek i pielęgnowanie swoich zainteresowań. Coraz częściej też można zauważyć ręcznie robione, estetycznie wyglądające przedmioty na sprzedaż. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w szydełkowaniu lub robieniu na drutach, warto na początku wiedzieć, jakie są rodzaje włóczek i co można z nich zrobić.
Sklep internetowy z włóczkami
Obecna sytuacja na świecie sprawiła, że wiele osób odkrywa nowe pasje. Często są one związane z użyciem włóczki lub kordonka. Mimo zamknięcia licznych sklepów, nie musisz się obawiać, że nie zdobędziesz narzędzi potrzebnych do rozwijania swoich zainteresowań. Tanie włóczki w różnych kolorach i fakturach dostaniesz w sklepie internetowym https://zamotane.pl/pl/c/Wloczki/15. To wygodne rozwiązanie dla wielu dziewiarzy. Wszystkie niezbędne akcesoria są dostępne w jednym miejscu i można je kupić bez wychodzenia z domu.
Rodzaje włóczek – zwierzęce, roślinne czy syntetyczne, które wybrać?
Niektórym może się wydawać, że włóczki różnią się wyłącznie kolorami. Jednak osoby zainteresowane zdają sobie sprawę, że istnieje wiele rodzajów włóczek na rynku. Różnią się one sposobem pozyskania i pochodzeniem pojedynczych włókien lub grubością nitki. Od każdego typu włóczki zależy efekt końcowy wykonywanego przedmiotu. Włóczka naturalna świetnie sprawdzi się przy produkcji ubrań, natomiast syntetyczną można przeznaczyć na dodatki czy zabawki.
Włóczki pochodzenia zwierzęcego
Najpopularniejszym materiałem, z którego składają się włóczki jest wełna. Może ona pochodzić od różnych zwierząt, stąd też mamy do czynienia z kolejnymi podgatunkami włóczek. Wełna dobrze się sprawdzi do wyrobu swetrów i akcesoriów na zimę, ponieważ jest gruba i zatrzymuje ciepło. Powszechnie uważa się, że włóczka z wełny gryzie, lecz to zależy od sierści zwierzęcia, z którego została zrobiona. Możemy wyróżnić wełnę owczą szetlandzką, która jest gęsta i mocno skręcona oraz wełnę z merynosów, żyjących w Australii. Jest miła w dotyku, puszysta i nie gryzie. Popularne są też włóczki pochodzące od kóz. Jest to puszysty i delikatny moher oraz lekki i miękki kaszmir, który jest luksusowym materiałem. Z jednej kozy kaszmirskiej pozyskuje się niewielką ilość wełny, dlatego płacimy za jej unikatowość. Wełna z alpaki jest odpowiednia dla alergików. Włóczka jedwabna produkowana jest dzięki poczwarką jedwabników. Nadaje się do tworzenia wielu części garderoby, jest bardzo delikatna, dlatego trzeba ostrożnie z nią pracować, a jej cena także nie należy do niskich.
Włóczki pochodzenia roślinnego
Do popularnych tkanin należą również te wykonane z włókien roślinnych. Jednym z nich jest włóczka z lnu. Jest wytrzymała, lecz mało elastyczna. Dobrze wypadnie przy dzierganiu letnich ubrań. Najczęściej spotykana jest włóczka bawełniana. Ma szerokie zastosowanie, ponieważ miękka i gładka oraz się nie mechaci. Można ją pruć, a włókna nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. Włóczki bambusowe zyskują na popularności. Zrobione są z celulozy pozyskanej z bambusa, która jest poddana procesom chemicznym. Dobrze przepuszczają powietrze, są miękkie i rozciągliwe.
Włóczki syntetyczne
Włóczki syntetyczne mają swoje plusy i minusy. Główną zaletą jest to, ze są tanie i występują w ogromnym przekroju kolorystycznym. Nie uczulają i nie podrażniają skóry, są wytrzymałe, dlatego zniosą częste pranie w pralce. Jednak największą wadą sztucznych włóczek jest nieprzepuszczanie powietrza, a co za tym idzie, nie ogrzewają ciała zimą. Znanym materiałem jest akryl. Nie jest polecany przez dziewiarki, ponieważ ma tendencje do mechacenia się i skrzypienia podczas szydełkowania. Inną syntetyczną włóczką jest ta z poliestru. Wykorzystuje się je często do robienia zabawek, ponieważ są miłe w dotyku i puszyste. Spotykane są także mieszanki włókien naturalnych z syntetycznymi, na przykład bawełny z poliestrem.
Włóczka puffy
To charakterystyczna włóczka, ponieważ do przerabiania jej nie potrzeba drutów ani szydełka, wystarczą nasze palce. Składa się z oczek ułożonych po obu stronach nitki, na całej jej długości. Warto mieć taki okaz w swojej kolekcji. Oprócz tej oryginalnej cechy, jest bardzo miękka i puszysta. Najlepiej będzie wyglądać , gdy zrobi się z niej koc lub inne akcesoria do wystroju wnętrz.
Kolor włóczki to nie jedyna rzecz, która je od siebie odróżnia. Należy zapoznawać się dokładnie ze składami włóczek, ponieważ każda nadaje się do czegoś innego. Od tego czy zdecydujesz się na włóczkę naturalną czy syntetyczną może zależeć komfort twojej pracy oraz końcowa robótka.