Podróżowanie w czasach koronawirusa – czy to możliwe?

Pandemia koronawirusa stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nagły wzrost zachorowań sprawił, iż cały świat się zatrzymał, pęd życia stanowczo zwolnił. Wielbicielom podróży i odkrywania globy, wirus nie pokrzyżował planów. Na Instagramie czy różnych podróżniczych forach codziennie dodawane są zdjęcia i posty z przebiegu wyprawy. Bezpieczna podróż to jednak nie lada wyzwanie, zwłaszcza teraz… Jak zatem podróżować w czasach pandemii? Jakie kroki podjąć, by zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa? Czy możemy uniknąć kolejnego lockdownu? Odpowiadamy!

Zacznijmy od początku

Początki pandemii nie zapowiadały się tak burzliwie, a sam wirus był poniekąd tematem żartów. Z dnia na dzień zaczęto jednak wprowadzać pewne obostrzenia, granice zostały częściowo zamknięte, a nam nakazano pozostać w domowym zaciszu. Sytuacja wywarła na nas niechciane zmiany, zarówno na tle prywatnym, jak i zawodowym. Mimo zaleceń, wielu z nas postanowiło jednak udać się na długo wyczekiwany urlop. Choć obecnie podróże są kwestią sporną, a na nadchodzące zmiany nie mamy wpływu, chętnie decydujemy się a wyjazd za granicę.

Nocleg – odwołanie rezerwacji

Tym, o czym należy wspomnieć, jest wybór noclegu. Zanim przystąpisz do rezerwacji konkretnego zakwaterowania, sprawdź zasady anulowania. Platformy, takie jak Booking niekiedy umożliwiają bezpłatne anulowanie. Istotnym jest zatem dokładne zapoznanie się z warunkami umowy. Prywatni gospodarze zwykle zwracają część kwoty z wyłączeniem opłaty serwisowej czy za sprzątanie. Sytuacja z dnia na dzień zmienia się diametralnie, a my niekoniecznie chcemy narażać się na dodatkowe koszty.

Gdzie kupić bilety lotnicze?

Na stronie linii lotniczych. Zrezygnuj z korzystania z usług pośredników. Choć często ceny biletów są tańsze, zwrot kosztów za odwołany lot jest utrudniony. Infolinie są zajęte,  wiadomości pozostają bez odpowiedzi, a my niecierpliwimy się, czekając na jakąkolwiek informację.

Podróżuj samochodem

Oczywiście, o ile masz taką możliwość! Pomimo iż część lotów jest nieustannie odwoływana, transport drogą lądową w większości przypadków jest możliwy! Zaplanuj trasę z większym wyprzedzeniem, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Przekroczenie niektórych granic może wiązać się z odbyciem obowiązkowej kwarantanny. Kraje, takie jak  Węgry, umożliwiają wyłącznie tranzyt.

Higiena rąk

Korzystanie z komunikacji miejskiej czy robienie zakupów w osiedlowym sklepie, niesie ze sobą ryzyko. W przypadku dłuższych wyjazdów nie zawsze mamy jednak dostęp do toalety. Zaopatrz się zatem w chusteczki dezynfekujące oraz płyny odkażające. Nie zastąpią one tradycyjnego mycia rąk, ale są niezbędne. Unikaj także dotykania powierzchni, których dotykają inni czy dotykania twarzy.

Apteczka – co spakować?

Oprócz środków dezynfekujących warto zaopatrzyć się w maseczki wielorazowego użytku. Gumki bardzo często się zrywają, a wysoka temperatura powietrza nie ułatwia zwiedzania z zakrytą twarzą. Twarz się poci, a maseczka po krótkim czasie nie nadaje się do użytku. Dodatkowo zapakuj środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli jednak twój stan zdrowia znacząco się pogarsza, zrezygnuj z leków i obowiązkowo udaj się do lekarza.

Kwarantanna i inne obostrzenia

Decydując się na wyjazd, powinniśmy brać pod uwagę różne możliwości. Przed wyjazdem sprawdź, czy granice wybranego przez nas państwa są otwarte i czy nie czeka cię 14-dniowa kwarantanna. Pamiętaj, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na przymusowy urlop.

Koronawirus – czy powinniśmy podróżować?

Rezerwowanie noclegu czy kupno biletów lotniczych z dużym wyprzedzeniem jest bezsensowne. W najgorszym wypadku może się to wiązać z utratą pieniędzy i dodatkowym stresem. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na spontaniczny, kilkudniowy wypad.  Zalecane jest również, by wyjazdów zagranicznych unikać. Decyzja należy jednak wyłącznie do ciebie! Zrób research. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w danym kraju i dokładnie przemyśl sprawę. Nie podejmuj pochopnych decyzji, by uniknąć rozczarowań i problemów związanych z wyjazdem!

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *