Magento vs. PrestaShop – który skrypt dla kogo?

Te dwa skrypty internetowe do prowadzenia sklepu internetowego są do siebie bardzo podobne, jednak znacznie różnią się funkcjonalnością oraz tym, czym oferują swoim użytkownikom. W dzisiejszym artykule porównamy te dwa najpopularniejsze skrypty.

PrestaShop

To jeden z najpopularniejszych skryptów służących do prowadzenia sklepu internetowego. Posiada wiele wtyczek oraz jest bardzo intuicyjny w obsłudze, przez co jest polecany użytkownikom, którzy dopiero zaczynają prowadzenie swojego sklepu.

Zalety skryptu PrestaShop

Prosty panel administracyjny

W porównaniu z innymi skryptami PrestaShop posiada bardzo łatwy w obsłudze panel administracyjny. Osoby początkujące z pewnością docenią prosty interfejs.

Społeczność

PrestaShop posiada bardzo rozbudowaną angielską oraz polską społeczność, dlatego każdy, kto napotka jakikolwiek problem ze skryptem z pewnością uzyska profesjonalną pomoc na forach społecznościowych.

Funkcjonalność

PrestaShop posiada wiele rozbudowanych funkcji oraz wtyczek.

Wady skryptu PrestaShop

Płatne rozszerzenia

Wtyczki, które często są darmowe w innych skryptach, np. w Magneto są płatne. Dlatego przed zakupem rozszerzenia warto zastanowić się czy ta dodatkowa funkcjonalność będzie nam potrzebna.

Brak automatycznej aktualizacji

Oczywiście fakt, iż programiści stale rozwijają skrypt zasługuje na pochwałę, to jednak użytkownicy muszą dokonywać aktualizacji ręcznie, co może być dla niektórych sporym problemem.

Nie dla wszystkich firm

PrestaShop słynie z małej skalowalności. Oznacza to, że duża firma, która stale będzie chciała rozwijać swój sklep może spotkać się z wieloma problemami wynikającymi z rozszerzania strony internetowej o nowe funkcje i produkty. Będzie to też problemem dla małych i średnich sklepów, lecz nie tak samo często odnotowywanym jak w przypadku dużych sklepów.

Magneto

Bardzo popularna i rozwinięta platforma służąca do prowadzenia sklepu internetowego. Dedykowania głównie użytkownikom, którzy chcą prowadzić duży sklep internetowy.

Zalety skryptu Magneto

Funkcjonalność

Magneto najbardziej znany jest ze swojej funkcjonalności. Posiada bardzo rozbudowany system analiz, zarządzania produktami, raportowania, systemu płatności, wersji mobilnej. Skrypt pozwala również na prowadzenie kilku sklepów jednocześnie. Ciekawe jest to, że dla danego produktu można ustalić spersonalizowany szablon, dzięki któremu produkt będzie się inaczej prezentował niż inne produkty w danym zakresie czasowym.

Społeczność

Magneto tak samo jak PrestaShop ma bardzo rozbudowaną i aktywną społeczność.

Pozycjonowanie

Skrypt posiada bardzo duże możliwości konfiguracji sklepu pod kątem SEO. Osoby zajmujące się pozycjonowaniem z pewnością to docenią.

Architektura

Dzięki bardzo dobrze przemyślanej architekturze możliwości rozbudowywania sklepu są niemal nieograniczone. Oczywiście do tego wymagana jest chociaż podstawowa znajomość PHP.

Wady skryptu Magneto

Administracja

Niestety w porównaniu do innych skryptów Magneto posiada skomplikowany panel administracyjny i nawet proste dodanie produktu może jednak okazać się nie takie proste jakie powinno być.

 Wymagania i zasoby serwera

W parze z ogromnymi możliwościami skryptu idzie niestety duże wykorzystanie zasobów serwera, na którym zainstalowany jest skrypt. Lista firm hostingowych oferujących postawienie tego skryptu będzie znacznie mniejsza niż w przypadku skryptu PrestaShop.

Podsumowanie – który skrypt dla kogo?

Zarówno PrestaShop jak i Magneto oferują wiele ciekawych funkcji oraz te skrypty są stale rozwijane przez programistów. Mają wiele zalet i wad, dlatego ciężko dokładnie określić kto powinien wybrać jaki skrypt. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ze swojej strony możemy powiedzieć tyle, że dla małych i średnich firm, którym nie zależy na dużym rozbudowywaniu sklepu polecamy PrestaShop. Dla dużych firm chcących stale się rozwijać polecamy Magneto. Oferuje on nieograniczone możliwości rozbudowywania strony oraz bardzo dużą ilość darmowych rozszerzeń. Obsługa tego skryptu jest znacznie cięższa od PrestaShop, ale mimo wszystko warto się mu przyjrzeć.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *