Konta oszczędnościowe – alternatywa dla lokat

Konto oszczędnościowe, jak i lokaty bankowe należą do jednych z najbardziej popularnych produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki. Ich cel jest dosyć podobny, lecz samo działanie się różni. Czym charakteryzują się konta oszczędnościowe oraz dlaczego są alternatywą dla lokat?

Oszczędzanie – dlaczego jest tak ważne?

Przemyślane finanse i budżet domowy wymagają od nas oszczędzania pieniędzy, gdyż to właśnie dzięki oszczędnościom nie potrzebujemy zaciągać limitów na koncie, kredytów, a także mamy zapewnione bezpieczeństwo finansowe na wypadek losowych zdarzeń.

Oczywiście sama czynność oszczędzania nie należy do najłatwiejszych, najtrudniejsze jest samo wyrobienie w sobie tego nawyku, gdyż wymaga to planowania, a także kontrolowania swojego budżetu.

Powiedzmy sobie szczerze, że nigdy w oszczędzaniu nie chodzi o zarobki, owszem czasami tak może być faktycznie, ale tylko w warunkach ekstremalnych i prawdziwej biedzie. Zarabiając nawet najniższą krajową możemy trochę zaoszczędzić. Nie muszą to być pokaźne sumy, bo nie o to w tym chodzi. Odkładając nawet 50 zł miesięcznie, uzbiera nam się suma, którą będziemy mogli przeznaczyć na zakup czegoś wartościowego. Jeśli chodzi zaś o oszczędzanie, to wyzwolenie w sobie tegoż nawyku powoduje, że bardziej przyglądamy się własnym wydatkom, a co za tym idzie, możemy dojrzeć, w jaki sposób gotówka przelatuje nam przez palce.

Konta oszczędnościowe – świetny sposób na oszczędzanie

Odkładanie co miesiąc nawet mniejszych kwot, to moment, w którym należy pomyśleć o miejscu, w którym chcemy je przechowywać. Konta oszczędnościowo-rozliczeniowe nie są najlepszym sposobem na odkładanie naszych oszczędności, ze względu na nikłe lub żadne oprocentowanie. Warto za to przyjrzeć się kontom oszczędnościowym, być może ich warunki nie są najlepsze, a oprocentowanie nie należy do najwyższych, wszystko zależy od aktualnych promocji oraz stóp procentowych, jednak przy wyższych sumach odsetki mogą być całkiem spore, a samo konto, w przeciwieństwie do lokat bankowych pozwala nam na ciągłe dodawanie kolejnych środków pieniężnych do naszego konta, a także ich wypłacanie, chociaż w tej kwestii zazwyczaj istnieją różne ograniczenia, np. środki można wypłacić za darmo jedynie raz w miesiącu, kolejne wypłaty już nas kosztują, co może być dobre dla naszego oszczędzania.

Pamiętajmy, że wybierając konto oszczędnościowe powinno być ono przede wszystkim darmowe, gdyż tylko wtedy nasze oszczędzanie będzie miało sens. Istnieją oferty, które pozwalają nam na nieskończoną ilość przelewów wewnętrznych z konta oszczędnościowego na ROR, np. konto oszczędnościowe w banku ING (sprawdź najatrakcyjniejsze konta oszczędnościowe).

A dlaczego w ogóle warto odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe?

  • przede wszystkim konto oszczędnościowe możemy założyć bardzo szybko i w wielu bankach przez internet;
  • w przeciwieństwie do lokat bankowych przepływ pieniędzy na kontach oszczędnościowych jest swobodny, dzięki czemu w razie problemów finansowych pieniądze możemy wypłacić, a mając co miesiąc nadwyżki pieniężne, stale je dopłacać do puli środków znajdujących się na koncie;
  • konto oszczędnościowe to też większa kontrola nad pieniędzmi, gdyż pozwala nam ono na rozdzielenie środków od tych, które znajdują się na koncie osobistym;
  • kolejną zaletą kont oszczędnościowych jest ochrona naszych pieniędzy przed inflacją, a także możliwość powiększenia oszczędności.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *