Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to duże wyzwanie, któremu nie każdy będzie w stanie podołać. Wiąże się nie tylko z zupełnie nowymi wyzwaniami, a także koniecznością zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania. Na czym polega praca opiekunki w Niemczech i kto w szczególności powinien rozważyć podjęcie zatrudnienia? Sprawdzamy!

Opiekunka osób starszych w Niemczech – kim jest?

Opieka nad starszymi w Niemczech stanowi na obecną chwilę jedno z najchętniej podejmowanych rodzajów zatrudnienia wśród Polaków. Nic w tym dziwnego! Wizja lepszych perspektyw i atrakcyjnych zarobków brzmi naprawdę zachęcająco. Zanim jednak zdecydujecie się na poszukiwania zatrudnienia w tym charakterze, warto wcześniej zapoznać się tajnikami branży opiekuńczej. Otóż opiekunka osób starszych w Niemczech wbrew pozorom nie jest służącą, a raczej osobą, która ma za zadanie być przy podopiecznym każdego dnia i pomagać mu przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Opieka nad starszymi – w zależności od specyfiki waszego kontraktu, polega w szczególności na niesieniu pomocy w zakresie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych czy zapewnianiu seniorowi rozrywki i codziennej dawki aktywności fizycznej. Dobra opiekunka osób starszych powinna także być wsparciem dla swojego podopiecznego… Jakie cechy powinna zatem posiadać przyszła opiekunka dla seniora?

Opieka nad starszymi a pożądane cechy osobowości

Tyle się mówi, jaka powinna być opiekunka osób starszych, a wciąż kwestia ta budzi spore wątpliwości… Z pomocą przychodzimy my! Jako że opieka nad osobami starszymi w Niemczech to trudne zajęcie, przyszli pracownicy powinni cechować się dużą wrażliwością, cierpliwością czy empatią. Na miejscu będą na was czekały różnego rodzaju wyzwania, co więcej – tak naprawdę do momentu przyjazdu nie będziecie mieli pojęcia, z kim będzie współpracować. Może się okazać, iż zostaliście przydzieleni do tzw. trudnego seniora, który nie ułatwi wam wykonywania codziennych obowiązków. Co to tak naprawdę oznacza? Profesjonalna opiekunka do seniora powinna wiedzieć, gdzie postawić granicę. Umiejętność powiedzenia „nie” adekwatnie do sytuacji również jest mile widziana. Niech nie zabraknie u was także dobrego humoru i niesamowitej energii, którą zarazicie przyszłego podopiecznego. Opieka nad starszymi nie zawsze jest kolorowa, a negatywne emocje nikomu ani niczemu nie służą… 

Gdzie szukać zatrudnienia jako opiekunka osób starszych? Zajrzyjcie na stronę zaufanej agencji zatrudnienia LAXO Care!

Cechy fizyczne – o czym warto wiedzieć?

Opiekunka osób starszych powinna nie tylko być pracowita, empatyczna i wrażliwa, a także odznaczać się doskonałą sprawnością. Praca opiekunki w Niemczech nie polega przecież wyłącznie na rozmawianiu z seniorem i wspólnym rozwiązywaniu łamigłówek. Wręcz przeciwnie! Nie obejdzie się bez różnego rodzaju wyzwań, które będą wymagały dobrej kondycji fizycznej. Codzienne podnoszenie czy kąpanie osoby starszej stale unieruchomionej może przysporzyć wam sporo trudności. Jeżeli zatem borykacie się ze schorzeniami kręgosłupa, opieka nad starszymi może okazać się nie najlepszym wyborem. Pamiętajcie, iż wasze zdrowie fizyczne i psychiczne są równie ważne, a wysokie zarobki nie powinny przysłaniać wam tak szczególnej kwestii.

Opieka nad starszymi – dla kogo?

Wbrew powszechnemu przekonaniu opieka nad starszymi w Niemczech nie została skierowana wyłącznie ku kobietom. Mężczyźni również mogą ubiegać się o zatrudnienie, tym samym są bardzo pożądani. Jeżeli spełniacie wszelkie kryteria i odgórne wymagania waszego przyszłego pracodawcy, możecie śmiało aplikować na to stanowisko! Opieka nad starszymi wprost „cierpi” na niedostatek mężczyzn. Co poniektóre pośredniczące agencje zatrudnienia na każdym kroku wystawiają oferty pracy w Niemczech dla mężczyzn. Płeć nie odgrywa tutaj głównej roli, a zaś wasze kompetencje czy specjalne predyspozycje.

Decydując się na wyjazd za granicę do pracy jako opiekunka osób starszych, dobrze zastanówcie się, jakie są wasze oczekiwania i podejmijcie słuszną decyzję!

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *