Jak zapobiegać powstawaniu blizn i przebarwień na twarzy – poradnik

Blizny i przebarwienia na skórze twarzy często powstają z powodu trądziku albo nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Niechcianym zmianom i defektom można zapobiec, wprowadzając w życie kilka zasad ochrony i pielęgnacji cery. Sprawdź, jak skutecznie przeciwdziałać konkretnym rodzajom niedoskonałości.

Jak nie dopuścić do powstawania plam na twarzy?

Przede wszystkim trzeba unikać przedłużonej ekspozycji na promienie UV (również w solarium) i stosować kremy z filtrem. Dla osób o ciemniejszej karnacji minimalny faktor, pozwalający zabezpieczyć skórę przed słońcem, to SPF30, a dla osób o jaśniejszej cerze – SPF 50. Pamiętaj, by wybierać kosmetyki zawierające filtry ochronne UVA i UVB. To właśnie promienie UVA odpowiadają za pojawianie się ciemnych plam na twarzy. Działanie kosmetyków możesz wspomóc odpowiednią dietą. Warto sięgać po produkty takie jak marchew, dynia i pomidory. Zawarty w nich beta-karoten to naturalny filtr przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu. Ponadto, jeżeli masz skłonność do przebarwień, sprawdź, czy leki, które przyjmujesz (antybiotyki, leki hormonalne, moczopędne, nasercowe, przeciwbólowe), zmieniają reakcję skóry na słońce. Niewskazane są substancje fotoalergizujące. Latem uważaj przede wszystkim na preparaty z dziurawcem, a także na perfumy i kosmetyki zawierające retinol, kwasy owocowe, olejek sandałowy, lawendowy, cedrowy, waniliowy, bergamotowy albo piżmo.

Kiedy na skórze pojawią się przebarwienia i blizny – odwiedź kosmetyczkę

Co zrobić, jeśli mimo Twoich starań na cerze pojawią się nieestetyczne plamy i zmiany skórne? Zabiegi na przebarwienia i blizny warto wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Ofertę dedykowaną przeciwdziałaniu tym problemom oraz służącą poprawie kondycji skóry można znaleźć na stronie https://instytutbeautyderm.pl/oferta/kosmetologia-twarz/zabiegi-na-przebarwienia-i-blizny/. Zakres działań może obejmować zabiegi depigmentujące i rozjaśniające, wpływające korzystnie na koloryt i odżywienie cery, jak i zabiegi kwasami – silnie nawilżające i skutecznie stymulujące odnowę komórek.

Blizny potrądzikowe – jak uniknąć nieestetycznych pamiątek po trądziku?

Niewłaściwie leczony trądzik, wyciskanie i podrażnianie krost i wyprysków – to wszystko uszkadza skórę i prowadzi do powstawania blizn potrądzikowych, tzw. blizn zanikowych. Leczenie trzeba rozpocząć już przy pierwszych objawach choroby – zmniejszy to szanse na rozwój trądziku w sposób trudny do opanowania. Jeżeli masz skłonność do trądziku, warto udać się do specjalisty, który dobierze najlepszą kurację. Oprócz tego unikaj stosowania agresywnych preparatów myjących i głęboko wnikających w skórę. Takie kosmetyki nasilają stany zapalne i jeszcze bardziej podrażniają skórę. W przypadku trądziku torbielowatego zwykle konieczne okazuje się leczenie steroidami. Na mniejsze zmiany trądzikowe możesz stosować specjalne maści zawierające np. nadtlenek benzoilu. Twarz oczyszczaj rano i wieczorem płynami i tonikami przeznaczonymi do skóry trądzikowej. Raz lub dwa razy w tygodniu zaleca się wykonanie peelingu enzymatycznego. Pamiętaj też o właściwym nawilżaniu cery.

Zapobieganie powstawaniu innych blizn na skórze twarzy

Blizny pojawiają się na twarzy również na skutek urazów związanych z przecięciem skóry oraz zabiegów chirurgicznych. Jak zapobiec utrwalaniu się tych zmian na cerze? Jeżeli zaczniesz działać szybko, zminimalizujesz ich widoczność z najlepszym rezultatem. Przede wszystkim zaczekaj, aż rana zagoi się całkowicie. Następnie, aby zmniejszyć szanse na pojawienie się blizny, unikaj rozciągania i napinania skóry w okolicach zranienia. Nie zakłócaj też procesów gojenia i nie zrywaj strupków. Bliznę warto rozmasowywać i smarować specjalnymi maściami dedykowanymi tym zmianom skórnym. Przy skłonnościach do powstawania bliznowców, zagojone miejsce zranienia najlepiej leczyć terapią uciskową, a także zabezpieczać plastrami silikonowymi. Podstawą przeciwdziałania bliznom i przebarwieniom twarzy jest skuteczna ochrona i pielęgnacja – stosując wyżej opisane porady, obniżysz ryzyko pojawienia się niechcianych zmian skórnych. Jeżeli jednak na Twojej twarzy pojawią się lub już powstały niedoskonałości, masz szansę pozbyć się ich za sprawą profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *