Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Perspektywa podrapanych mebli i zniszczonej kanapy nie brzmi zachęcająco dla potencjalnych właścicieli zwierząt domowych. Drapanie to jednak całkowicie naturalny nawyk wśród kociąt. Wbrew temu, co można gdzieniegdzie usłyszeć, nie oduczymy kota drapania. Warto wówczas zainwestować w wysokiej jakości wielofunkcyjny drapak i cieszyć się chwilami spokoju ze zwierzakiem. Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka? Poznaj nasze triki!

Drapaki dla kota – czy to dobra inwestycja?

Sięgając po nowoczesne rozwiązania, warto zastanowić się, czy nasze mieszkanie spełnia odpowiednie warunki. Zbyt duży drapak może zaburzyć aranżację wnętrza i nie trafić w gust nowego członka rodziny. Nic więc dziwnego, że przygotowanie do nadejścia kota to czas pełen stresu…

Przed adopcją kota, warto zainwestować w odpowiednią wyprawkę dla pupila. Zastanów się, czy wybrane rozwiązanie jest odpowiednie i nie obciąży twojego budżetu. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań niezbędnych akcesoriów dla twojego kota, koniecznie zajrzyj na stronę – https://cotec.pet/pl/. Firma Cotec od kilkunastu lat funkcjonuje na polskim rynku. Znajdziesz tam szeroki wybór asortymentu, w tym drapaki wielofunkcyjne, słupki do drapania, domki dla kotów, a nawet pufki do drapaków czy stalowe miski. Tymczasem przejdźmy do meritum. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak nauczyć kociaka korzystania z drapaka.

Gdzie umieścić drapak?

Wybór miejsca ma niesamowite znaczenie. Biorąc pod uwagę domowe warunki, umieść drapak tam, gdzie zwierzak lubi najbardziej przebywać. Koty zazwyczaj lubią być niedaleko swoich właścicieli. Jeżeli zatem najwięcej czasu spędzasz w salonie, ustaw go właśnie tam. Stanowczo odradzamy umiejscawianie drapaków w ciemnych, niewidocznych miejscach. W innym wypadku szansa na zachęcenie kota do korzystania z drapaka zmaleje…

Motywacja? Czemu nie?

Zwierzaki domowe uwielbiają smakołyki. Dlaczego więc nie wykorzystać ich jako zachęty? Jeśli pupil niechętnie użytkuje nowy drapak, pokaż mu, że można połączyć to, co przyjemne z pożytecznym. W ramach nagrody za korzystanie z drapaka daj mu nagrodę. Możesz również posypać drapak kocimiętką, o ile kot reaguje dobrze na aromaty.

Zapewnij mu bezpieczeństwo

Dobrej jakości akcesoria dla kotów powinny być wykonane z najlepszych materiałów. Solidna konstrukcja i ciężka podstawa są zatem kluczowe przy wyborze drapaka. Kot musi czuć się w pełni bezpiecznie w nowym domu. Umieść drapak tak, by wszelkie możliwe zagrożenia zostały całkowicie wyeliminowane.

Rodzaj drapaka

Szeroki wybór asortymentu na sklepowych półkach nie ułatwia, a wręcz utrudnia podjęcie dobrej decyzji. Przed zakupem konkretnego rozwiązania, upewnij się, czy aby na pewno jest ono przeznaczone dla twojego pupila. Każdy kot lubi coś innego. Jedne chętnie spędzają czas, skacząc i wspinając się po meblach, inne zaś stawiają na odpoczynek. Jeżeli zatem twój kot nie jest wielbicielem aktywnego trybu życia, inwestycja w drapak wielofunkcyjny z hamakiem i wieloma poziomami, nie będzie konieczna. Wybierz wówczas domek dla kota z pojedynczym słupkiem i zapewnij mu idealne miejsce do relaksu!

Drapaki dla dużych i małych kotów

Co istotne, drapak powinien stanowić zarówno idealny kącik do zabawy, jak i odpoczynku. Obserwuj zwierzaka i zwróć uwagę, na jego nawyki i nietypowe zachowania. Jeśli kot nieustannie drapie dywan, spraw mu specjalną matę w formie drapaka. Jeżeli natomiast obrał na cel kanapę, wybierz klasyczny słupek. Tym sposobem zachęcisz go do korzystania z nowo zakupionego drapaka i przestaniesz się martwić o zniszczone meble. Krok po kroku wprowadzaj w życie nasze triki i ucz pupila nowych nawyków. Drapanie pomoże mu utrzymać pazurki w dobrej kondycji, a ciebie uchroni przed możliwymi szkodami. Nie karć go, zachęć drobnym smakołykiem i zapewnij mu doskonałe warunki do życia!

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *