Bóle kręgosłupa, kończyn dolnych i wady postawy to tylko niektóre z niedogodności, które powstają przez nieodpowiednie stawianie stopy lub niewłaściwie dobrane obuwie. Aby zniwelować ból i walczyć o lepszą postawę warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze nam odpowiednie wkładki ortopedyczne. Które będą dla nas najlepsze? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w tym artykule.
Badanie stóp
Najważniejszym krokiem w walce z wadami postawy oraz towarzyszącym im bólom jest wizyta u specjalisty. Może nim być ortopeda lub fizjoterapeuta. To właśnie u nich znajdziemy odpowiedź, jakie wkładki są nam potrzebne. Nie kupujmy wkładek na oślep, ponieważ mogą one przyczynić się do jeszcze większych szkód. Badanie wady stóp u specjalisty jest wieloetapowe. Rozpoczyna je wywiad, później specjalista przechodzi o zbadania nas urządzeniami diagnostycznymi, dzięki którym dowiaduje się czy nasze stopy są nadmiernie obciążone, czy może niedociążone, dodatkowo dostaje informacje na temat ustawienia naszych kolan, stanu stawów, napięcia mięśni.
Dopiero po takim badaniu fizjoterapeuta lub ortopeda jest w stanie wskazać na wkładki, które będą dla nas najlepsze. Można się w nie zaopatrzyć również w internetowym sklepie medycznym, na przykład: https://salonzdrowia.com.pl/k/zdrowe-stopy/wkladki-ortopedyczne-zdrowe-stopy/.
Wkładki ortopedyczne – rodzaje
Na rynku istnieje wiele rodzajów wkładek. Omówimy te najpopularniejsze z nich. Odciążające wkładki profilaktyczne są wykonane z bardzo lekkiego, silikonowego tworzywa, które dają ulgę podczas codziennych czynności, ale sprawdzą się również w trakcie treningów. Ich najważniejszym zadaniem jest odciążenie tych miejsc w stopach, które są najbardziej narażone na różnego rodzaju nacisk.
Wkładki na płaskostopie natomiast są przeznaczone dla osób z płaskostopiem, korygują one postawę oraz niwelują ból podczas chodzenia. Innym rodzajem wkładek są te twarde, które niestety nie są aż tak wygodne, jak wkładki profilaktyczne, jednak dużo skuteczniej rozprawiają się ze wszelkimi wadami postawy. Istnieją również wkładki dla stopy cukrzycowej, które są wykonane z tworzyw przepuszczających powietrze, które stymulują mięśnie do pracy oraz poprawiają ukrwienie dolnych kończyn.
Kiedy stosować wkładki ortopedyczne i profilaktyczne?
Istnieje przekonanie, że można ich używać wyłącznie, jeśli posiadamy wadę postawy lub inne choroby związane z nieprawidłowym ułożeniem stóp. Jest ono jednak błędne. Wszelkiego rodzaju wkładki możemy, a nawet powinniśmy stosować w celu zwiększenia komfortu, podczas chodzenia. Pamiętajmy, że takie zmiany skórne jak odciski pojawiają się w miejscach, gdzie występuje nadmierny nacisk. Możemy się ich pozbyć jedynie poprzez skorygowanie wady, dzięki noszeniu wkładek.
Jest wiele rodzajów wkładek zarówno ortopedycznych, jak i profilaktycznych. Pamiętajmy, aby nie wybierać ich w oparciu jedynie o opis produktu. Wkładki ortopedyczne powinien nam wybrać specjalista, po uprzednim, kompleksowym zbadaniu naszych stóp.