Czy każdy może pracować jako opiekunka osób starszych?

Wielu Polaków szuka pracy za granicą. Coraz częściej pojawiają się oferty związane z opieką nad osobami starszymi w Niemczech. Ten zawód wymaga odpowiednich umiejętności i cech charakteru, żeby współpraca przebiegała pomyślnie. Przeczytanie tego artykułu pomoże ci podjąć odpowiednią decyzję, jeśli rozważasz pracę opiekunki w Niemczech.

Znajomość języka

W pracy opiekunki ważne jest zbudowanie więzi z seniorem, a do tego przydaje się  znajomość języka niemieckiego. Nie trzeba znać języka na najwyższym poziomie, ale opanowanie podstawowych zwrotów z pewnością wpłynie pozytywnie na komunikowanie się w pracy lub w codziennych sytuacjach, jak wyjście do sklepu.

Podstawowa wiedza medyczna

Opieka nad osobami starszymi nie wiąże się tylko z dotrzymywaniem towarzystwa, gotowaniem posiłków czy utrzymaniem higieny. Seniorzy często mają stwierdzone przewlekłe choroby, są bardziej narażeni na różne dolegliwości i urazy, dlatego powinno się wiedzieć, w jaki sposób pomóc, kiedy zdarzy się wypadek. Kursy pielęgniarskie czy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z udzielania pierwszej pomocy podnosi szansę na otrzymanie posady.

Jeśli poważnie myślisz o rozpoczęciu pracy jako opiekunka osób starszych, na https://laxocare.pl znajdziesz więcej informacji o formalnościach związanych z wyjazdem oraz wiele ofert dla opiekunek w Niemczech.

Jakie cechy osobowości powinna mieć opiekunka?

Każdy człowiek jest inny, ma własne zachowania i przyzwyczajenia. Jednak, kiedy kierujesz się sercem, a nie tylko chęcią większego zarobku, to zdołasz wypracować w sobie odpowiednie wartości konieczne do pracy z osobą starszą.

Wrażliwość

Warto próbować wczuć się w sytuację, w której znalazł się senior, to przybliży nas do zrozumienia niektórych jego zachowań. Osoby starsze niekiedy bywają nerwowe, opryskliwe czy złośliwe, może to być spowodowane chorobami, na które cierpią. Nie można dawać się ponosić emocjom, ponieważ można wzbudzić poczucie niepokoju u podopiecznego. Okazywanie ciepła, miłe słowo wpłynie pozytywnie na samopoczucie starszej osoby.

Cierpliwość

Seniorzy z racji swojego wieku wykonują wolniej niektóre czynności. Nie są już tak sprawni, jak dawniej, dlatego dostosuj rytm dnia do możliwości ruchowych pacjenta. Starsi ludzie mogą mieć słabszy słuch, a ich zdolność przetwarzania informacji staje się wolniejsza, dlatego nie denerwuj się, kiedy po raz kolejny musisz powtórzyć dany komunikat. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery i spokojnie powiedz jeszcze raz, o co prosiłaś lub o czym opowiadałaś.

Elastyczność

Praca opiekunki osoby starszej wymaga dyspozycyjności o każdej porze dnia i nocy. Niekiedy może się zdarzyć, że stan zdrowia podopiecznego będzie wymagał wydłużenia dyżuru, albo rodzina poprosi o opiekę nad bliskim w godzinach nieobjętych umową.

Asertywność

Umiejętność mówienia ‘nie’ z zachowaniem należytego szacunku pozwala opiekunowi stawiać granice. W przypadku, gdy senior nie chce się trzymać ustalonego porządku dnia, mamy prawo taktownie wyrazić sprzeciw i motywować go do aktywności. Asertywność przyda się też podczas ustalania wymiaru pracy. Pamiętaj, że masz prawo do wolnego czasu i odpoczynku.

Odpowiedzialność

Opiekunka osoby starszej powinna przewidywać konsekwencje działań zarówno swoich, jak i seniora, którym się zajmuje. Należy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, na jakie są narażeni oraz starać się zapobiegać ich powstawaniu. Opiekunką nie powinny kierować motywacje wyłącznie zarobkowe. W tej pracy odpowiada się za zdrowie i życie innej osoby.

Pracowitość

To kluczowa cecha, ponieważ nikt nie płaci tylko za zapewnienie towarzystwa. Do obowiązków opiekunki należy prowadzenie domu, robienie zakupów, gotowanie, sprzątanie, utrzymanie higieny seniora, dostarczanie leków, umawianie wizyt u lekarza. Te działania mogą wydawać się błahe, lecz do ich wykonania potrzeba naprawdę dużo energii.

Opieka nad starszymi ludźmi to sztuka opanowania własnych emocji, nauka pokory i empatii. Trzeba też pamiętać, że ta praca wymaga dużego poświęcenia, sprawności fizycznej oraz psychicznej. Mamy nadzieję, że odnajdujesz w sobie opisane cechy i możesz zostać opiekunką osób starszych w Niemczech.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *