Małomiasteczkowy fenomen na polskiej scenie – Dawid Podsiadło

Po prawie dwuletniej przerwie na scenie muzycznej, Dawid Podsiadło powraca ze świetnie przyjętym i rokującym kawałkiem „Małomiasteczkowy”. Jest to zapowiedź trzeciej solowej płyty Polaka. Choć nowy album Dawida ma ukazać się dopiero na jesień, to już teraz mówi się o nim głośno i z wyczekiwaniem. Według artysty album będzie „poruszał biodra”. Takie określenie płyty sprawia, że ciekawość jest jeszcze większa. Jak to się stało, że nieśmiały chłopak z Dąbrowy Górniczej został gwiazdą polskiej sceny rockowo-alternatywnej?

 

Dawid Podsiadło nieśmiały był od dziecka, co przejawia się również w jego delikatnym i wrażliwym usposobieniu muzycznym. Swoje pierwsze występy publiczne zaliczył w wieku 10 lat, lecz Polska usłyszał o nim dopiero w 2012 roku, przy okazji udziału w programie X Factor. Przeszedł przez ten talent show jak burza, tak najtrafniej można opisać drogę Dawida w programie. Nie tylko jury zachwyciło się głosem i charyzmą chłopaka, ale też całe społeczeństwo, które zdecydowało o jego wygranej w drugiej edycji X Factor. W finale Dawid fenomenalnie wykonał piosenkę U2 „With or Without You” i już wtedy muzyczni prognostycy zdecydowali, że zrobi karierę. W 2013 roku ukazała się pierwsza płyta artysty „Comfort and Happines”, która spełniła oczekiwania fanów i wysoko ustawiła poprzeczkę, tuż za „Grandą” Moniki Brodki.

 

Za co ludzie pokochali piosenki Dawida Podsiadło? W moim odczuciu jest to przede wszystkim sceniczna szczerość i to, że Dawid tworzy to, co mu się podoba, a nie to, co jest modne. Gdyby Podsiadło szedł na popularność i był popowy, obserwowaliśmy jego duety z Cleo, Margaret, Natalią Nykiel, czy Sylwią Grzeszczak. Tymczasem on idzie w „w dobrą stronę” (jak sam śpiewa) i tworzy z twórcami alternatywnymi na Męskim Graniu m.in. z Moniką Brodką, Krzysztofem Zalewskim, Kortezem. Udział w tym projekcie i wpływ znaczących polskich artystów zdecydowanie rozbudził rockowego Dawida, który zaczął tworzyć z pazurem. To też ta cecha, z którą ceni się Podsiadło. W „Projekt 19” jest odważny i prowokuje, w „Małomiasteczkowym” śpiewa w sposób świeży i niekonwencjonalny o przełamywaniu barier oraz wykorzenieniu ludzi z ich rodzinnych stron na rzecz możliwości dużych miast.

 

W moim odczuciu fenomen Dawida Podsiadło bierze się z znacznej mierze z jego osobowości. Chociaż w biznesie muzycznym ciężko to przyznać, ale skromni, mili, uczciwi i wrażliwi mężczyźni są na miarę złota. Oczywiście, ważne jest, by szokować, prowokować i być odważnym, jednak czy nie można prowokować nieśmiałością? Choć Dawid jest obecny na scenie alternatywnej od 6 lat, emocjonalnie wciąż można dostrzec w nim tego samego chłopaka, co na początku muzycznej przygody. Oczywiście, również i zmiany są widoczne, ponieważ wydoroślał, zmężniał, zapuścił wąsy i zastąpił burzę loków, krótkimi i ułożonymi włosami. W efekcie końcowym jesteśmy też świadkami procesu dojrzewania, z chłopca do świadomego artysty. To co cieszy najbardziej, to fakt, że prawdopodobnie mamy ukrytych w całej Polsce jeszcze masę talentów, które tak jak Dawid, czekają na odkrycie.

 

Patrząc na Dawida, wydaje mi się, że to dopiero początek alternatywnej góry, zapoczątkowanej w znacznej mierze przez Monikę Brodkę, Tomka Makowieckiego, Krzysztofa Zalewskiego. Popularność Podsiadło wypływa jeszcze z jednego dobrego połączenia. Jest to świadomy gust muzyczny. Muzyka, którą tworzy Dawid jest niekonwencjonalna, świeża, lekka, wpadająca w ucho i z przemyślanym tekstem, który po analizie pozwala wysnuć życiowe wnioski. Jednak jego muzyka nie od razu dociera, tak było w moim przypadku. Dopiero zestawienie Podsiadło z artystami z głównego nurtu, uświadomiło mi, jak dobre są jego piosenki na tle tych dla mas. Żyjemy w czasach, kiedy wyróżnienie się jest ważne. Dla mnie to, co tworzy Dawid Podsiadło, wychodzi daleko poza mainstreamowe ramy. Dlatego jeśli zdecyduje się w przyszłości na dalszą alternatywę, to wróżę mu wielką karierę, nie tylko na rodzimej ziemi.

Weronika Baka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *