Małomiasteczkowy fenomen na polskiej scenie – Dawid Podsiadło

Po prawie dwuletniej przerwie na scenie muzycznej, Dawid Podsiadło powraca ze świetnie przyjętym i rokującym kawałkiem „Małomiasteczkowy”. Jest to zapowiedź trzeciej solowej płyty Polaka. Choć nowy album Dawida ma ukazać się dopiero na jesień, to już teraz mówi się o nim głośno i z wyczekiwaniem. Według artysty album będzie „poruszał biodra”. Takie określenie płyty sprawia, że ciekawość jest jeszcze większa. Jak to się stało, że nieśmiały chłopak z Dąbrowy Górniczej został gwiazdą polskiej sceny rockowo-alternatywnej?

 

Dawid Podsiadło nieśmiały był od dziecka, co przejawia się również w jego delikatnym i wrażliwym usposobieniu muzycznym. Swoje pierwsze występy publiczne zaliczył w wieku 10 lat, lecz Polska usłyszał o nim dopiero w 2012 roku, przy okazji udziału w programie X Factor. Przeszedł przez ten talent show jak burza, tak najtrafniej można opisać drogę Dawida w programie. Nie tylko jury zachwyciło się głosem i charyzmą chłopaka, ale też całe społeczeństwo, które zdecydowało o jego wygranej w drugiej edycji X Factor. W finale Dawid fenomenalnie wykonał piosenkę U2 „With or Without You” i już wtedy muzyczni prognostycy zdecydowali, że zrobi karierę. W 2013 roku ukazała się pierwsza płyta artysty „Comfort and Happines”, która spełniła oczekiwania fanów i wysoko ustawiła poprzeczkę, tuż za „Grandą” Moniki Brodki.

 

Za co ludzie pokochali piosenki Dawida Podsiadło? W moim odczuciu jest to przede wszystkim sceniczna szczerość i to, że Dawid tworzy to, co mu się podoba, a nie to, co jest modne. Gdyby Podsiadło szedł na popularność i był popowy, obserwowaliśmy jego duety z Cleo, Margaret, Natalią Nykiel, czy Sylwią Grzeszczak. Tymczasem on idzie w „w dobrą stronę” (jak sam śpiewa) i tworzy z twórcami alternatywnymi na Męskim Graniu m.in. z Moniką Brodką, Krzysztofem Zalewskim, Kortezem. Udział w tym projekcie i wpływ znaczących polskich artystów zdecydowanie rozbudził rockowego Dawida, który zaczął tworzyć z pazurem. To też ta cecha, z którą ceni się Podsiadło. W „Projekt 19” jest odważny i prowokuje, w „Małomiasteczkowym” śpiewa w sposób świeży i niekonwencjonalny o przełamywaniu barier oraz wykorzenieniu ludzi z ich rodzinnych stron na rzecz możliwości dużych miast.

 

W moim odczuciu fenomen Dawida Podsiadło bierze się z znacznej mierze z jego osobowości. Chociaż w biznesie muzycznym ciężko to przyznać, ale skromni, mili, uczciwi i wrażliwi mężczyźni są na miarę złota. Oczywiście, ważne jest, by szokować, prowokować i być odważnym, jednak czy nie można prowokować nieśmiałością? Choć Dawid jest obecny na scenie alternatywnej od 6 lat, emocjonalnie wciąż można dostrzec w nim tego samego chłopaka, co na początku muzycznej przygody. Oczywiście, również i zmiany są widoczne, ponieważ wydoroślał, zmężniał, zapuścił wąsy i zastąpił burzę loków, krótkimi i ułożonymi włosami. W efekcie końcowym jesteśmy też świadkami procesu dojrzewania, z chłopca do świadomego artysty. To co cieszy najbardziej, to fakt, że prawdopodobnie mamy ukrytych w całej Polsce jeszcze masę talentów, które tak jak Dawid, czekają na odkrycie.

 

Patrząc na Dawida, wydaje mi się, że to dopiero początek alternatywnej góry, zapoczątkowanej w znacznej mierze przez Monikę Brodkę, Tomka Makowieckiego, Krzysztofa Zalewskiego. Popularność Podsiadło wypływa jeszcze z jednego dobrego połączenia. Jest to świadomy gust muzyczny. Muzyka, którą tworzy Dawid jest niekonwencjonalna, świeża, lekka, wpadająca w ucho i z przemyślanym tekstem, który po analizie pozwala wysnuć życiowe wnioski. Jednak jego muzyka nie od razu dociera, tak było w moim przypadku. Dopiero zestawienie Podsiadło z artystami z głównego nurtu, uświadomiło mi, jak dobre są jego piosenki na tle tych dla mas. Żyjemy w czasach, kiedy wyróżnienie się jest ważne. Dla mnie to, co tworzy Dawid Podsiadło, wychodzi daleko poza mainstreamowe ramy. Dlatego jeśli zdecyduje się w przyszłości na dalszą alternatywę, to wróżę mu wielką karierę, nie tylko na rodzimej ziemi.

Weronika Baka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *