Bruno Mars – jeden z najbardziej wszechstronnych wokalistów pop

Podczas 53. Ceremonii rozdania nagród Grammy był nominowany do 7 statuetek, wygrywając jedną w kategorii Best Male Pop Vocal Performance. Na całym świecie w czasie swojej solowej kariery sprzedał ponad 100 milionów albumów i singli, dzięki czemu jest jednym z najlepiej sprzedających się wokalistów. Jego twórczość jest mieszanką stylów i różnych elementów gatunków muzycznych. Już 27 maja 2017 roku na krakowskie Tauron Arenie wystąpi Peter Gene Hernandez, czyli Bruno Mars.

Dzieciństwo

Bruno Mars urodził się na Hawajach w Honolulu, a jego rodzice mają filipińskie, portorykańskie oraz węgiersko-żydowskie pochodzenie. Jego rodzina była bardzo muzykalna, a od dzieciństwa przysłuchiwał się muzyce Michaela Jacksona, Elvisa Presleya czy The Temptations.

Wyprowadzka do Los Angeles

W 2003 roku przeprowadził się Los Angeles, a 2004 roku podpisał kontrakt z Motown Records, który prowadził donikąd i był bezowocny. Przed karierem solową Bruno Mars był cenionym producentem muzycznym, pisał piosenki m.in. dla: Alexandry Burke, Adama Levine, Sugababes, Flo Ridy oraz Seana Kingstona. Większą popularność zdobył jako współautor utworów, które zostały nagrane z jego udziałem Nothin’ On You B.o.B. oraz Billionaire Travi’ego McCoya. Podążając za ciosem w 2010 roku nagrał swój własny minialbum It’s Better If You Don’t Understand. EPka promowana była singlem The Other Side nagranym we współpracy wokalnej z Cee-Lo Greenem. Później Mars odwdzięczył się tym samym i współtworzył utwór Greena Fuck You.

Debiutancka płyta

5 października 2010 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu Marsa pt. Doo-Wops & Hooligans. Singiel Just The Way You Are, promujący to wydawnictwo zajął 1 miejsce na liście Billboard Hot 100. Podobny sukces osiągnął drugi singiel Grenade. Album uzyskał status platynowej płyty.

13 lutego 2011 roku, właśnie za sigiel Just The Way You Are, Bruno Mars otrzymał swoją pierwszą nagrodę Grammy w kategorii Best Male Pop Vocal Performance.

We wrześniu 2011 roku opublikowano nowy utwór artysty, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Saga „Zmierzch” – Przed Świtem – był to utwór It Will Rain. 30 października otrzymał 6 nominacji do nagród Grammy, ostatecznie nie otrzymując żadnej statuetki.

W 2012 roku uhonorowano Marsa nagrodą Brit Awards dla najlepszego artysty międzynarodowego.

Unorthodox Jukebox

6 grudnia 2012 roku pojawił się drugi album artysty – Unorthodox Jukebox, a promował go singiel Locked Out Of Heaven – był to kolejny utwór Bruna, który zajął 1 miejsce na liście Billboard Hot 100.

Trzeci singiel Treasaure zadebiutował w Stanach Zjednoczonych na 5. miejscu, a na całym świecie zdobył mniejszą popularność niż dwa poprzednie wydawnictwa.

Bruno Mars śpiewa tenorem, a jego głos wyliczono na 3 oktawy. Styl muzyczny Marsa wyróżnia się szeroką gamą wykorzystania gatunków muzycznych: pop, rock, reggae, R&B, soul oraz hip hop.

O godzinie 18, w sobotę 27 maja 2017 roku będziemy mogli usłyszeć Bruna Marsa w Polsce na żywo, a bilety są już dostępne zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie.

Patryk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *