Mycie samochodu – jak prawidłowo ręcznie umyć karoserię

Czyszczenie jest jednym z elementów wpływających na żywotność oraz wygląd karoserii. Przed nami stoi szereg możliwości. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak prawidłowo ręcznie umyć karoserię.

Wybór szamponu

Dobry szampon to tak naprawdę podstawa dobrze umytego samochodu. Preparaty te mają specjalny skład, który sprawia, że wytworzona piana nie jest szkodliwa dla karoserii i nie pozostawi nieprzyjemnych dla oka smug. Częstym błędem jest stosowanie standardowych środków do czyszczenia nawierzchni, co może skutkować zarysowaniami, smugami oraz niedokładnym wyczyszczeniem brudu. Na rynku widnieje kilka typów szamponów – zwykłe, z woskiem oraz z osuszaczem. Większość płynów to koncentraty, które przed użyciem należy odpowiednio rozcieńczyć z wodą, dlatego konieczne jest zapoznanie się z instrukcjami podanymi przez producenta danego szamponu.

Jaka gąbka do ręcznego mycia karoserii?

Unikajmy sztywnych i porowatych gąbek, gdyż te mogą bardzo mocno uszkodzić lakier samochodu. Wydawałoby się, że gąbka nie jest tak istotnym elementem przy czyszczeniu samochodu. Jest to jednak drugi najważniejszy czynnik wpływający na czystość karoserii – tuż za wyborem szamponu. Wybierajmy gęste i miękkie gąbki. Ciekawą propozycją są również specjalne gąbki z frędzlami, które bardzo łagodnie obchodzą się z lakierem.

Jak prawidłowo umyć karoserię?

Do pracy potrzebne będą nam dwa wiaderka. W jednym ma się znajdować szampon z wodą, a w drugim czysta woda, która potrzebna jest do czyszczenia gąbki. Karoserię myjemy partiami. Błędem jest czyszczenie całego auta na raz. Piana z wodą w ciepłe dni może bardzo szybko wyschnąć, przez to stworzą się ciężkie do spłukania smugi. Dlatego podzielenie całego procesu na partie jest tak kluczowe. Czyścimy jedną część karoserii, płuczemy i zabieramy się za kolejną.

Zalety i wady ręcznego mycia karoserii

Ręczne mycie samochodu ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze – dokładność. Dlatego tak wiele osób wybiera właśnie ten sposób czyszczenia karoserii. Własnymi rękoma i gąbką dotrzemy do miejsc, które są ciężko dostępne dla innych metod czyszczenia, na przykład podczas mycia na myjni portalowej. Kolejną rzeczą jest „zdrowie” karoserii. Używając środków wysokiej jakości dbamy o to, aby lakier samochodu pozostał nieuszkodzony. Końcowy efekt całego procesu to również ogromny plus. Auto po dokładnym wymyciu ręcznym wygląda po prostu wspaniale. Niestety jeżeli chcemy dobrze wyczyścić karoserię to musimy wiązać się z tym, że proces ten zajmie nam dużo czasu. Kolejnym minusem są koszty – specjalistyczne gąbki, szampony, woda.

Jaka jest alternatywa dla ręcznego mycia karoserii?

Nie każdy ma czas i chęci, aby ręcznie myć samochód. Jest to czasochłonne i przede wszystkim kosztowne. Kolejki przed standardowymi myjniami również nie są zachęcające do wyczyszczenia samochodu. Świetną alternatywną jest myjnia parowa. Większość serwisów posiadających tę usługę w swojej ofercie ma dojazd do klienta. Ten sposób jest równie skuteczny co mycie ręczne, ale ma więcej zalet i mniej wad. Po pierwsze – zużywamy mniejszą ilość wody. Po drugie – nie zanieczyszczamy środowiska, ponieważ przy czyszczeniu parą nie są używane żadne środki chemiczne. Po trzecie – oszczędzamy czas. Myjnia Almot Auto jest jednym z najlepszych serwisów oferujących mycie za pomocą myjni parowej.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *