Leasing o to ostatnimi czasy bardzo popularny segment finansowania w naszym kraju. Atrakcyjne oferty firm leasingowych i ogromne możliwości płynące z nabycia tej klasy pojazdu to łakomy kąsek nie tylko dla firm logistycznych, ale również dla rolników. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na kim spoczywa obowiązek ubezpieczenia pojazdu?
Ciągnik siodłowy na leasing coraz popularniejszy w Polsce
Polska już od kilku lat pod względem gospodarki obiera drogę, która została przetarta wcześniej przez naszych zachodnich sąsiadów – Niemców. Rozwój gospodarstw rolnych idzie w parze z rozwojem segmentu logistycznego. Bardzo atrakcyjny dla tej branży oraz również dla rolników stał się leasing ciągnika siodłowego. Dlaczego? Leasing ciągników siodłowych otwiera przed użytkownikami wiele nowych możliwości, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wymiernego wzrostu przychodów. Ciągnik siodłowy w leasing można wziąć przez stronę https://klf24.pl/oferta-pojazdow/ciagniki-siodlowe. Jak wyglądają formalności otrzymania finansowania oraz kto odpowiada za ubezpieczenie podmiotu?
Ubezpieczenie przedmiotu umowy – decyduje leasingodawca
Tak. O tym, na kim będzie spoczywał obowiązek ubezpieczenia przedmiotu umowy, decyduje firma leasingowa. Dlaczego? Przez cały trwania kontraktu to ona pozostaje pełnoprawnym właścicielem pojazdu lub maszyny. Najczęściej leasingodawca decyduje się nie tylko na ubezpieczenie OC, ale również nieobowiązkowe autocasco (AC). Ma to na celu zabezpieczyć firmę, która oddaje w użytkowanie środek trwały leasingobiorcy.
Bardzo popularnym zjawiskiem jest współpraca firm leasingowych z towarzystwami ubezpieczeń. Taka sytuacja jest bardzo korzystna dla potencjalnego użytkownika. Może on tym samym załatwić wszystkie formalności w ciągu jednego dnia – najczęściej OC zawierane jest wraz z podpisaniem umowy o finansowanie, a bardzo rzadko zdarza się, aby leasingodawca zezwalał klientowi na poszukiwanie ubezpieczyciela na własną rękę.
Korzyści płynące z finansowaniu poprzez leasing
Większość firm leasingowych prowadząc sprzedaż swoich usług, proponuje swoim klientom uproszczoną procedurę otrzymania finansowania. Dotyczy ona środków lekkich, takich jak auta osobowe, dostawcze oraz ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej maksymalnie 3,5 tony. W wielu przypadkach obejmuje ona również leasing ciągnika siodłowego. Co to oznacza dla leasingobiorcy? Uproszczona procedura otrzymania leasingu znacznie skraca czas oczekiwania na przedmiot umowy. Wymagane są jedynie dokumenty założycielskie bez konieczności przedstawiania informacji o majątku firmy.
Leasing charakteryzuje się również przystępnością dla każdego przedsiębiorcy. Nawet tego, który założył stosunkowo nową firmę i nie może się pochwalić kolosalnymi przychodami. Wybierając leasing, musimy zdecydować się na jego rodzaj: operacyjny lub finansowy. To bardzo ważna decyzja, ponieważ bezpośrednio przekłada się ona na wysokość pierwszego wkładu, zasady wykupu oraz przede wszystkim na szczegółowe warunki umowy.