Kto może prowadzić kampera?

Podróżowanie kamperem to ostatnio popularny sposób na spędzanie wakacji. Samochody te jednak wyróżniają się dużymi gabarytami i masą. Może to rodzić wątpliwości, czy posiadasz odpowiednie uprawnienia, żeby kierować takim pojazdem. Zanim zarezerwujesz kampera na wyjazd, przeczytaj, kto może go prowadzić.

Czy kamperem z wypożyczalni może jeździć każdy?

Kamperem oraz innymi pojazdami może jeździć każda osoba pełnoletnia, która posiada ważne prawo jazdy kategorii B. Należy jednak pamiętać, że samochody te nie powinny przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej, która wynosi 3,5 tony. Na szczęście większość kamperów, które można wypożyczyć w Polsce spełnia te wymagania. Jeżeli chcesz wyruszyć w wyprawę kamperem i masz prawo jazdy kategorii B, koniecznie odwiedź stronę Kampery-klf24.pl, gdzie znajdziesz kampery na sprzedaż i do wynajęcia.

Sprawdź wagę kampera

Kamper znacznie różni się od klasycznej osobówki. Jest większy, cięższy, w środku znajdują się łóżka, kuchnia i łazienka. Taki dom na kółkach jest z pewnością trudniejszy w manewrowaniu, dlatego nie każdy kierowca poradzi sobie z jazdą kamperem. Niektóre kampery mogą wyglądać standardowo i nie przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej, lecz lepiej sprawdzić wcześniej dokumenty pojazdu. Kiedy waga jest wyższa niż 3500 kilogramów, wtedy kierowca z prawem jazdy kategorii B nie może legalnie poruszać się takim kamperem. Najczęściej w Polsce można wynająć kampera o masie, która umożliwia poruszanie się ze zwykłym prawem jazdy. Jeżeli chcesz spędzić wakacje w stylu amerykańskim i wypożyczyć dużego i ciężkiego kampera, który przypomina autobus, musisz liczyć się z tym, że obowiązują wtedy inne wymagania. Osoba, która chce prowadzić taki kamper (powyżej 3,5 tony) powinna mieć prawo jazdy kategorii C1. 

Dopuszczalna masa całkowita to nie wszystko

Dopuszczalna masa całkowita kampera może wynosić 3,5 tony, ale należy wiedzieć, co ten wynik oznacza. Jest to masa własna pojazdu z dodatkowym wyposażeniem w postaci łóżek, mebli, paliwa, niezbędnych płynów oraz, oczywiście, pasażerów. Trzeba dobrze znać masę pojazdu, która jest zapisana w dowodzie rejestracyjnym. Wiedza ta umożliwi odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu i zabranie najważniejszych rzeczy tak, aby dopuszczalna waga całkowita kampera nie przekroczyła ustalonego limitu. Zazwyczaj kampery ważą około 3000 kilogramów, co daje jeszcze sporo zapasu na wprowadzenie dodatkowego obciążenia.

Czy wiek ma znaczenie podczas prowadzenia kampera?

Kamper różni się od samochodów osobowych swoimi gabarytami. Takie pojazdy wymagają szczególnej uwagi podczas wykonywania manewrów oraz znajomości specjalnych zasad ruchu. Duże obciążenie oraz wymiary kampera mogą utrudniać jazdę początkującym kierowcą, mimo że są wyposażone w kamery cofania. Wypożyczalnie często wymagają od kierowców, aby mieli ukończone minimum 23 lata oraz przynajmniej trzyletnie doświadczenie za kierownicą. Wymogi te wiążą się z ustaleniami ubezpieczalni oraz troski o bezpieczeństwo na drodze kierowców. Należy pamiętać, żeby zachowywać zwiększony odstęp od innych samochodów oraz zwrócić uwagę na wydłużony czas hamowania. Kampery zazwyczaj nie rozwijają dużej prędkości, ale zawsze lepiej zdjąć nogę z gazu.  

Prowadzenie kampera bez uprawnień – co za to grozi?

Wyjazd na wakacje może się skończyć źle, gdy policja zatrzyma twój pojazd. W sytuacji, gdy nie posiadasz odpowiedniego prawa jazdy do typu i wagi kampera, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Niekiedy policjanci mogą przekierować sprawę do sądu, który ustali grzywnę nawet do 5000 zł. Dlatego warto dokładnie sprawdzać wszystkie parametry techniczne kampera przed wyruszeniem w trasę.

Kampera może prowadzić każda osoba, która ma doświadczenie za kierownicą i ważne prawo jazdy kategorii B. Decyduje o tym także całkowita masa pojazdu.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *