Kamper czy przyczepa? To pytanie, na które każdy z lubiących podróżować powinien odpowiedzieć sobie na podstawie własnych upodobań dotyczących stylu odpoczynku, który preferuje. Co wybrać, żeby w pełni cieszyć się z wymarzonych wakacji? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe wady i zalety obu rozwiązań i która z opcji będzie tańsza w utrzymaniu. Poznaj inny wymiar podróży dzięki kamperom oraz przyczepom.
Wady i zalety kampera
Podróże autem nie są tak wygodne, jak podróże kamperem – zwłaszcza przy większej ilości domowników, np. przy trzech lub czterech osobach. Kamper, to mówiąc prościej, samochód stworzony do podróżowania. Zapewnia miejsce do wypoczynku, miejsce do spania, mini wersję łazienki oraz kuchni. Nie tylko rodzina może poczuć się swobodnie podczas długiej podróży, ale również kierowca, dzięki swojej przestrzeni, czyli kabinie kierowcy.
Tuż po wybraniu się w pierwszą podróż wypożyczonym kamperem, nie trzeba już dłużej się zastanawiać nad kupnem własnego. Opcję sprzedaży kamperów posiadają wypożyczalnie kamperów, które udostępniają luksusowe kampery w różnych wariantach. Pojazdy dostosowane są do potrzeb przyszłych właścicieli. Zaufana wypożyczalnia kamperów to nie tylko wynajem, ale i sprzedaż kamperów. Warto zainwestować w mobilny dom, który poprowadzi się niemalże sam, z Twoją małą pomocą.
Przechodząc do wad kamperów, wspomnieć trzeba na pewno o cenie. Zarówno sam zakup, jak i późniejsze utrzymanie, są kosztowne. Może to na początku zniechęcić kupujących, ale czy na pewno zniechęci to głodnych przygód i podróży prawdziwych caravaningowców? Do kosztownych spraw należą również wszelkie usterki. Należy pamiętać, że jest to tylko pojazd, który tak jak inne może się zepsuć w każdej chwili.
Plusy i minusy przyczepy
Przyczepa kempingowa w odróżnieniu od kampera nie jest w stanie pojechać o własnym silniku i z własnym kierowcą. Nie jest więc niezależnym pojazdem, potrzebuje innego, który ją pociągnie. Zatem służy tylko jako mieszkanie. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie niż kamper. Zarówno jeżeli chodzi o sam koszt zakupu, jak i koszty utrzymania, np. ubezpieczenie OC. Dużym plusem jest także demontaż przyczepy. Jadąc w podróż na wymarzone wakacje i zatrzymując się na kempingu, w każdej chwili można „zdjąć” przyczepę i wyruszyć w objazdówkę po mieście osobówką. Niska awaryjność przyczep sprawia, że ludzie, decydując się na wakacje w trasie z rodziną na własną rękę, wybierają częściej przyczepy zamiast kamperów.
Do minusów, o których trzeba pamiętać, zalicza się stan haka holowniczego. To od niego w końcu wiele zależy. Dla osób, które boją się parkować, pojazd ten nie będzie dobrym wyjściem, ponieważ z dodatkowym obciążeniem parkuje się trudniej niż bez niego. Nawet podczas jazdy balast, jakim jest przyczepa, obciąża auto i czuć, że jedzie się wolniej. Przyczepa nie posiada również takich udogodnień jak prysznic. Na łazienki z prysznicami trzeba liczyć na polach kempingowych lub na sam prysznic zatrzymywać się w hostelach lub hotelach.
Co warto kupić – kampera czy przyczepę kempingową?
W zależności od upodobań i preferencji warto postawić zarówno na kampera, jak i przyczepę kempingową. Należy jednak pamiętać, że przyczepa jest tańsza i dodatkowo umożliwia nam korzystanie nie tylko z zalet samej przyczepy, ale i samochodu osobowego. Kamper natomiast jest rozwiązaniem droższym w eksploatacji oraz zakupie. Każdy przed dokonaniem decyzji powinien przeanalizować dokładnie swoje możliwości finansowe. Warto zwracać uwagę na dobre okazje, ponieważ może się to okazać strzałem w dziesiątkę i odpowiednim pojazdem na podróże. Niezależnie od tego, czy kupimy ekskluzywnego kampera, czy używaną przyczepę.
Które rozwiązanie jest lepsze? Podsumowanie
Miłośników wakacji spędzonych między innymi w podróży kamperem czy przyczepą kempingową z roku na rok przybywa. Daje to przede wszystkim niesamowity komfort podróżowania i odczuwalną niezależność. Na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, odpowiedzi będą jednak podzielone. Oba rozwiązania na pewno mają swoje udogodnienia, których jedni potrzebują, inni nie. Dlatego wszystko trzeba dostosować do przyszłych podróżujących. Na wakacje na pewno dobrze sprawdzi się i jedno i drugie.