Wyższość kin studyjnych nad multipleksami

Jeszcze do niedawna, tendencja w branży kinowej dystrybucji w Polsce, była taka, że powstawały kolejne kina sieciowych multipleksów, a małe lokalne kina umierały śmiercią rynkową. Helios, Multikino można spotkać niemal w każdej galerii handlowej w Polsce, a na ekranach tych kin wyświetlane są największe hity. Coś się zaczęło jednak zmieniać, może to zwykła nostalgia, może rynkowa potrzeba, ale we Wrocławiu w miejscu kina Helios, powstało jedno z najbardziej sławnych kin studyjnych w Polsce – Kino Nowe Horyzonty.

Niepowtarzalny klimat, unikalne pod względem estetycznym i artystycznym filmy, których zawartością nie mogą pochwalić się największe multipleksy, niższa cena biletów oraz mniejsza ilość reklam, projekty artystyczne, edukacyjne oraz festiwale filmowe, jak np. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, to wszystko przemawia na korzyść kin studyjnych, które dziś są miejscem edukacji kulturalnej oraz szerzenia sztuki. Mieszkam we Wrocławiu, więc wypowiem się przede wszystkim o kinach wrocławskich, które miałem okazję odwiedzić.

Kino Nowe Horyzonty

Powstało w miejscu kina Helios, a jego działalność jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 2006 roku odbywa się w nim największy festiwal filmowy w Polsce, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Kino Nowe Horyzonty bierze również udział w wielu projektach edukacyjnych, artystycznych oraz tych, które szerzą filmową kulturę. Wraz z Uniwersytetem Wrocławskim prowadzone są zajęcia pt. Akademia Kina Światowego oraz Akademia Polskiego Filmu, w których studenci mogą brać udział odpłatnie, ale są one liczone na uniwersytecie jak normalne zajęcia, oprócz tego w zajęciach tych może wziąć udział każdy. Dodatkowo kino realizuje takie projekty, jak: aKINO, Filmoteka szkolna, Szkoła w mieście, Wychowanie w kinie oraz wiele innych.

Dolnośląskie Centrum Filmowe

DCF, jako inwestycja Odry-Film został otwarty w 2011 roku, lecz historia kina w tym miejscu sięga roku 1910. Wcześniej zamiast DCF-u istniało w tym samym miejscu największe wrocławskie kino – Kino Warszawa. Projekcje filmów odbywają się w czterech salach, których nazwy upamiętniają dawne kina wrocławskie: Warszawa, Lalka, Lwów i Polonia. Repertuar DCF-u to bogata oferta kina światowego, europejskiego i polskiego. Kino to jest miejscem odbywania się różnego rodzaju festiwali np. Festiwalu Aktorstwa Filmowego czy Katolickiego Festiwalu Filmowego. DCF prowadzi także różnego rodzaju projekty, które szerzą kulturę filmową oraz aktywują społeczność m.in. Akademia Dokumentalna czy Filmowy Klub Seniorów.

Kina studyjne to nie tylko miejsca wyświetlania filmów komercyjnych, są to instytucje, w których szerzy się kulturę, prowadzi projekty edukacyjne oraz animuje społeczność, dlatego warto, aby chociaż jedno znalazło się w każdym mieście.

Patryk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *