Nadwiślański Kraków słynie ze smoka, nadodrzański Wrocław słynie natomiast z krasnali. I to z wielu, bo w stolicy Dolnego Śląska żyje ich już niemal 400. Ich zgraja doczekała się nawet swojego święta – Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków.
Papa Krasnal oraz jego zgraja
Krasnal stanowi symbol Pomarańczowej Alternatywy, czyli antykomunistycznego ruchu, który działał w krajach Europy Środkowej, a narodził się we Wrocławiu za sprawą Waldemara Majora Fydrycha. Ruch ten wyśmiewał komunistyczną cenzurę w ten sposób, że malowano krasnale na zamalowywanych przez władzę plamach, które z kolei zamalowywały malowane przez obywateli hasła. Na pamiątkę Pomarańczowej Alternatywy, w roku 2001 stanął we Wrocławiu pomnik krasnala, a że szybko zyskał popularność, to zaczęły pojawiać się kolejne.
Papa Krasnal, czyli najważniejszy i najpopularniejszy krasnal, stanął jako pierwszy przy ul. Świdnickiej. Spośród setek krasnali wyróżnia się kilka, które cieszą się wyjątkową popularnością. Krasnal Rzeźnik stanął jako drugi przy ul. Jatki towarzysząc zwierzętom rzeźnym, które posiadają tam również swój pomnik. Krasnale Syzyfki pchają granitową kulę przy ul. Świdnickiej. Krasnal Gołębnik zaasymilował się z gołębiem na Rynku przy Ratuszu. Krasnal Klaunuś rozwesela dzieci przy ul. Bujwida. Krasnal Florianek to kominiarz wykonujący swój zawód przy ul. Świdnickiej. Krasnal WrocLovek symbolizuje integrację tych małych gości z dużymi mieszkańcami przy ul. Odrzańskiej. Krasnale Nowożeńcy cieszą się swoim szczęściem przy ul. Włodkowica. Krasnal Rektor, zwany też Kaznodzieją, spaceruje po pl. Uniwersyteckim. Krasnal Profesor to sobowtór Profesora Jana Miodka zasiadający przy pl. Nankiera. Krasnal Antykwarek to nieco zboczony krasnal, który wspina się po murze przy pl. Kościuszki, aby podziwiać gołą kobietę przed antykwariatem. Krasnal Piwożłopek nie poznał jeszcze żadnego kota, ale psa i owszem, pije z nim nawet piwo na Rynku. Każdy krasnal jest wyjątkowy i ma swoją wyjątkową historię.
Wrocławski Festiwal Krasnoludków
Wrocławski Festiwal Krasnoludków to jedna z najpopularniejszych imprez cyklicznych w nadodrzańskim mieście. Impreza ta narodziła się w 2010 roku za sprawą wielkiej popularności jaką zdobyły wciąż pojawiające się na ulicach miasta krasnale. Imprezę uwielbiają zwłaszcza dzieci, choć i wśród osób dorosłych towarzyszących dzieciom znajdzie się rzesza fanów. Odbywający się zazwyczaj jesienną porą Wrocławski Festiwal Krasnoludków zajmuje zawsze weekend – zaczyna się w piątek, trwa w sobotę, a kończy się w niedzielę. Inaugurację Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków stanowi Parada Krasnoludków, która wyrusza spod Ratusza na Rynku i zmierza do Parku Staromiejskiego. Wśród wielu atrakcji Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków znajdują się między innymi spektakle poświęcone krasnoludkowej społeczności wystawiane przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie z filią we Wrocławiu. Scenerię imprezy stanowi malowniczy Park Staromiejski przy Teatrze Lalek i nieopodal Opery.
Więcej na temat Wrocławia i organizowanych tu imprez dowiesz się na blogu Vox Vratislaviensia.