Ciekawostki na temat Irlandii

Irlandia – ponura i deszczowa kraina czy pełen zieleni raj? Niezależnie od zajętego stanowiska, ten kraj z pewnością nie jest nam obojętny. Wszak nie tak dawno temu Polska miała być „drugą Irlandią”, a jeszcze wcześniej śpiewaliśmy „kocham Cię jak Irlandię”. Poznajcie ciekawostki na temat tego niezwykłego miejsca.

Język

Ojczystym językiem Irlandczyków jest irlandzki, czyli Gaeilge. Warto przy tym zaznaczyć, że spośród 4,7 mln mieszkańców kraju na co dzień posługuje się nim zaledwie 77 tys. osób. Do niedawna do zapisu irlandzkiego stosowano specjalny alfabet irlandzki, a to dodatkowo komplikowało sprawę.

Przodkiem języka irlandzkiego jest język staroirlandzki, który dał początek też szkockiemu gaelickiemu oraz językowi manx. W całej Irlandii (od 2005 roku również w Irlandii Północnej) dostępny jest kanał telewizyjny (TG4) nadający program wyłącznie w języku irlandzkim. Istnieją też stacje radiowe nadające audycje w tym języku, ukazują się książki i czasopisma w Gaeilge.

Święty Patryk

Najpopularniejsze irlandzkie święto to Dzień św. Patryka. Jest ono hucznie obchodzone również w USA, a nawet w Polsce. Jego patron wcale nie był Irlandczykiem. Urodził się na terenie dzisiejszej Walii lub w Brytanii, skąd w wieku 16 lat został porwany przez grupę piratów i wywieziony do Irlandii, by pasać tam owce. Udało się mu uciec i przepłynąć statkiem do Galii. Wkrótce przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, we śnie usłyszał wezwanie, by udał się do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Działalność św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji wyspy. Duchowny założył wiele kościołów, w tym klasztor w Armagh (444 r.). Św. Patryk prowadził surowe życie zakonne i zasłynął wieloma cudami. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych, a w dodatku uwolnił Irlandię od plagi węży.

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii. Najważniejsza tradycja obchodów to noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowej barwie Irlandii, nawiązującej do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizującej koniczynę (shamrock) przypisywaną świętemu Patrykowi. Irlandczycy organizują festyny i uliczne pochody, tańczą i bawią się przy muzyce.

Guinness

Guinness to piwo jednoznacznie kojarzące się z Irlandią. Jednak to nie w Irlandii pije się go najwięcej. Na pierwszym miejscu znajduje się Wielka Brytania, na drugim Nigeria (aż 40% ogólnej produkcji napoju trafia do Afryki), a dopiero na trzecim kraj pochodzenia piwa. Browar Guinnessa stoi na wynajmowanej działce. Umowę podpisano na 9000 lat. Roczny czynsz wynosi 45 funtów.

Tradycja urodzinowa

Irlandczycy mają wesoły i dość osobliwy zwyczaj związany z urodzinami. Zgodnie z tradycją świętujące dziecko podnosi się do góry nogami i delikatnie uderza się jego głową o podłogę. Czynność powtarza się tyle razy, ile lat właśnie kończy solenizant, dodając jedno uderzenia ekstra.

Piwo

Statystyczny Irlandczyk spożywa rocznie 98,2 l piwa. Plasuje to Irlandię na 6. miejscu w rankingu krajów, w których pije się najwięcej złotego napoju.

Halloween

Skąd wzięło się święto? Nie pochodzi ono wbrew pozorom z Ameryki. Jego historia sięga do Irlandii i obchodzonego niegdyś święta Samhain. Wiązało się ono z zakończeniem zbiorów i początkiem okresu zimowego.

Eurowizja

Irlandia jak dotąd zwyciężyła w międzynarodowym konkursie najwięcej razy. Kraj sięgnął po laur aż 7 razy, wyprzedając Szwecję (6), Francję (5), Wielką Brytanię (5) i Luksemburg (5).

Najstarsze na świecie

W Irlandii znajduje się sporo najstarszych rzeczy na świecie. Zobaczymy tam najstarszą nadal czynną latarnię (Hook Lighthouse – powstała około 1200 roku), najstarszy klub jachtowy (The Royal Cork Yacht Club – założono w 1720 r.) i najstarszy bar na świecie – Sean’s Bar, który funkcjonuje nieprzerwanie już od ponad 1100 lat.

To już wszystkie ciekawostki na temat Irlandii, które przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że zachęcą Was do odwiedzenia urokliwej wyspy.

Marcelina Kulig

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *