Dlaczego warto pić wodę?

Woda to symbol życia, bez niej nie bylibyśmy w stanie poprawnie funkcjonować, ani też żyć. Ludzki organizm składa się z około 60% wody, a mózg aż z 80%. Woda nie tylko gasi pragnienie, ale też wspomaga poprane działanie organizmu. W tym artykule dowiecie się dlaczego warto pić wodę.

Bez obecności wody w naszym organizmie nie mogłyby zachodzić żadne procesy metaboliczne. Pomaga usuwać toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii. Zaledwie kilku procentowa utrata wody w organizmie wpłynie na nasze samopoczucie, będziemy się czuli przemęczeni, nie będziemy się wysypiać oraz nic nam się nie będzie chciało. Jeżeli ten poziom wzrośnie do 10% nie będziemy w stanie wykonać dosłownie żadnej aktywności fizycznej. W przypadku utraty wody na poziomie 20% człowiek umiera.

Skutki nieodpowiedniego nawodnienia organizmu

Tak jak zostało to wspomniane powyżej utrata wody w organizmie potrafi mieć naprawdę złe skutki. Jednak nie ogranicza się to tylko do przemęczenia, niezdolności fizycznej czy ryzyka śmierci. Negatywnych skutków picia zbyt małej ilości wody jest wiele. Po pierwsze nie odkwaszamy swojego organizmu. Zła dieta, używki, brak aktywności fizycznej oraz stres zakłócają równowagę kwasowo-zasadową organizmu, przez co organizm się zakwasza i zatruwa. Skutkuje to tym, że odkładające się w stawach i tkankach kwasy niszą strukturę komórek. Inne trucizny nasz organizm magazynuje, ponieważ nie nadąża z ich usuwaniem.

Gdy organizm doświadczy już lekkiego odwodnienia zmniejsza się przepływ krwi do mniej ważnych części ciała, co skutkuje nadciśnieniem tętniczym.

Dlaczego warto pić wodę?

Zalet dobrego nawodnienia organizmu jest bardzo dużo. Zadbanie o odpowiednią gospodarkę wodną w naszym organizmie przyniesie sporo korzyści.

Poprawia trawienie

Woda jest niezbędna do poprawnego przebiegu procesów trawiennych.

Oczyszcza organizm

Woda pomaga oczyścić organizm ze zbędnych substancji oraz toksyn, które gromadzą się w naszym organizmie. Efektem zakwaszenia organizmu mogą być wypryski na twarzy oraz uczucie przemęczenia.

Gasi pragnienie

Nic tak nie gasi pragnienia jak woda. Pita regularnie w małych ilościach ugasi pragnienie.

Poprawia pamięć oraz koncentrację

Ludzki mózg składa się z ok 80% wody, dlatego jego odpowiednie nawodnienie gra tak kluczową rolę. Pijąc dużą ilość wody oczyścimy mózg z toksyn oraz wspomożemy jego pracę, co będzie skutkowało lepszą koncentracją oraz poprawą pamięci.

Reguluje temperaturę ciała

Podczas sporych upałów nasz organizm się przegrzewa, a woda pomaga w regulacji temperatury ciała poprzez wydzielanie potu.

Zwiększa odporność

Odpowiednie nawodnienie organizmu znacznie wpływa na system immunologiczny.

 

Czy można wypić za dużo wody?

Nie. Nadmiar wody zostanie wydzielony razem z moczem. Szacuje się, że powinniśmy pić dziennie około 2-3 litrów wody. W przypadku silnych upałów oraz intensywnego wysiłku fizycznego ta liczba może wzrosnąć nawet do 5 litrów. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pić więcej wody niż jest to zalecane. Nadmiar nam nie zaszkodzi, a będziemy mieli pewność, że nasz organizm jest odpowiednio nawodniony.

 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *