Imprezy kulturalne we Wrocławiu w roku 2017

Po roku 2015, gdy Wrocław szykował się na odgrywanie roli Europejskiej Stolicy Kultury, a także po roku 2016, gdy Wrocław tę rolę zaszczytnie odgrywał, przed rokiem 2017 stoi nie lada wyzwanie, aby Wrocław udowodnił, że na tę rolę zasłużył. Pomogą w tym imprezy kulturalne, zarówno te, które odbywają się cyklicznie, jak i te, które odbywają się w specjalnych okolicznościach. W kalendarium 2017 roku nie brakuje tak sztampowych wydarzeń jak: Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów, Wrocławski Festiwal Krasnoludków, Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Festiwal Wratislavia Cantans.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka, czyli najpopularniejsze muzeum we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów

Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów to najsłynniejsze wydarzenie kulturalne na świecie. Międzynarodowy Dzień Muzeów ustanowiono na 18-go maja każdego roku. Stało się to w Rosji, w 1977 roku. Noc Muzeów narodziła się natomiast w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Noc Muzeów ustanowiono na weekend wokół 18-go maja każdego roku. Stało się to w Niemczech, w 1997 roku. Wydarzenia obrały za cel poznawanie się wzajemnie różnych narodów i umacnianie więzi między nimi za pomocą kultury. Noc Muzeów we Wrocławiu zorganizowano po raz pierwszy w roku 2005. Liczba instytucji kulturalnych, które otwierają się wówczas dla zwiedzających wynosi już niemal 100. Znajdują się wśród nich muzea, wystawy, galerie, a nawet obiekty sakralne. Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów w roku 2017 odbędzie się 20-go maja.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia, czyli obiekt na widowiska oraz wystawy we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Wrocławski Festiwal Krasnoludków

Nadwiślański Kraków słynie ze smoka, a nadodrzański Wrocław słynie z krasnali. Na wrocławskich ulicach można ich spotkać już niemal 400. Wśród nich: Papę Krasnala, Rzeźnika, WrocLoveka, Gołębnika, Nowożeńców, Kaznodzieję, Syzyfki, Antykwariusza, Piwożłopka i Profesora. Sława krasnali urosła do tego stopnia, że doczekały się one swojej własnej imprezy. Wrocławski Festiwal Krasnoludków pojawił się w roku 2010 i od tamtej pory powraca każdego roku na jesień. Zaczyna się radosną Paradą Krasnoludków z Rynku spod Ratusza do Parku Staromiejskiego, gdzie zostają odgrywane spektakle z udziałem krasnali.

Capitol we Wrocławiu

Capitol we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty to impreza, podczas której dokonuje się przeglądu filmowego. Festiwal z roku na rok zyskuje coraz większą popularność świadcząc o bogatym życiu kulturalnym Wrocławia. Narodził się w 2001 roku w Sanoku, w 2002 roku przeniesiono go do Polskiego Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, a w roku 2006 już na stałe do Wrocławia. W repertuarze festiwalu znajdują się głównie filmy autorskie, warte docenienia, choć niekiedy niedoceniane w świecie przepełnionym filmami komercyjnymi. Seanse filmowe odbywają się na mieście oraz w Kinie Nowe Horyzonty, czyli placówce stworzonej z myślą o imprezie, choć działającej przez cały rok. Festiwal odbywa się każdego lata we Wrocławiu. Festiwal Nowe Horyzonty w roku 2017 odbędzie się od 3-go do 13-go sierpnia.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Festiwal Wratislavia Cantans

Festiwal Wratislavia Cantans to impreza, podczas której występują światowej sławy wokaliści, chórzyści, instrumentaliści i dyrygenci. Choć każde wielkie miasto ma swój festiwal, to Wrocław jest tym szczęściarzem, który posiada festiwal o bardzo wysokiej randze kulturalnej, który przynosi mu sławę na całym świecie. Narodził się w 1966 roku, a w roku 1978 znalazł się w Europejskim Stowarzyszeniu Festiwali Muzycznych w Genewie. Repertuar festiwalu stanowi głównie muzyka klasyczna i sakralna. Na początku koncerty wykonywano w bazylice garnizonowej św. Elżbiety, z czasem przeniesiono je do katedry św. Marii Magdaleny, a obecnie większość z nich wykonuje się w Narodowym Forum Muzyki. Festiwal odbywa się każdego roku na jesień we Wrocławiu. Festiwal Wratislavia Cantans w roku 2017 odbędzie się od 7-go do 17-go września.

 

 

Patryk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *