Walka o czempionat w przepięknym Tyrolu

Dla każdego fana sportów zimowych przełom lutego i marca 2019 roku stoi pod znakiem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Tegoroczna impreza odbędzie się w malowniczej miejscowości Seefeld w austriackim Tyrolu. Oznacza to, że oprócz zmagań najlepszych narciarzy na globie kibice będą mogli również podziwiać malownicze widoki, jakie oferuje nam miasto gospodarz Mistrzostw.

Wszystko co musisz wiedzieć o Mistrzostwach Świata

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich, główna impreza zawodników z całego świata. Jej celem jest wyłowienie czempiona w biegach i skokach narciarskich oraz w połączeniu tych dwóch konkurencji – kombinacji norweskiej. Pierwsza walka o tytuł najlepszego zawodnika globu odbyła się w 1925 roku w Czechach. Zawody tej rangi odbywają się cyklicznie co dwa lata i najczęściej, bo aż siedmiokrotnie, gościły dotychczas w fińskim Lahti. Mistrzostwa Świata w Narciarskie Klasycznym trzy razy rozegrano także w Polsce, a tegoroczne Seefeld było organizatorem także w 1985 roku.

Tegoroczne Mistrzostwa rozpoczną się 20 lutego 2019 roku i potrwają do 3 marca. Wyścig o 12-dniowy czempionat austriackie Seefeld wygrało z niemieckim Oberstdorfem i słoweńską Planicą. Podczas zawodów zostanie rozegranych 12 konkurencji w biegach narciarskich (6 wyścigów dla kobiet i tyle samo dla mężczyzn), 4 konkursy kombinacji norweskiej oraz 5 konkursów skoków narciarskich, w tym jeden konkurs drużyn mieszanych na dużej skoczni.

 

W sporcie zakochani po uszy

O tym, że Tyrolczycy są zakochani w sportach zimowych, nie trzeba nikogo przekonywać. Najbardziej widoczne jest to w Seefeld. Miasto-organizator tegorocznego czempionatu już kilka miesięcy przed inauguracją Mistrzostw Świata ruszyło z całkowitą modernizacją sportowych obiektów, ale również bazy hotelowej. Oprócz śmietanki najwybitniejszych atletów narciarstwa klasycznego Austria przyjmie także setki tysięcy fanów zimowego szaleństwa. Tyrol od lat jest organizatorem wielkich imprez. Rokrocznie odbywa się tam jeden z konkursów prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni, Puchar Świata w biegach narciarskich lub walka o Kryształową Kulę w zjeździe i slalomie. Te ogromne doświadczenie w organizacji zapewnia tylko, że tegoroczne Mistrzostwa Świata będą naprawdę wyjątkowe!

Trzymamy kciuki za Polaków!

Z Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Klasycznym w Seefeld ogromne nadzieje wiążą także polscy sportowcy oraz kibice. Najbardziej wyczekiwane są konkursy skoków narciarskich, gdzie zarówno indywidualnie, jak i drużynowo jesteśmy typowani w roli faworytów do medali. To z pewnością ściągnie do Tyrolu masę polskich kibiców. Nie bez znaczenia w tym wypadku będzie odległość do miasta-organizatora. Tyrolskie Seefeld położone jest bardzo blisko granicy z Niemcami i bez problemu można dojechać na miejsce światowego czempionatu z Monachium. Odległość między Seefeld a Warszawą to niespełna 1200 km, a żeby pokonać taki dystans, należy spędzić w samochodzie blisko 10 godzin.

 

Ile kosztują wejściówki na Mistrzostwa Świata?

Ceny biletów na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym podzielono na tygodnie. Aby zobaczyć rywalizację pierwszego tygodnia w Seefeld, trzeba będzie zapłacić do 20 do 39 euro za wejściówkę. Drugi tydzień rywalizacji o czempionat jest już nieco droższy. Cena minimalna nie zmienia się, natomiast do 59 euro wzrasta cena maksymalna. Na takiej samej zasadzie do sprzedaży wypuszczono karnety, które upoważniają do obejrzenia wszystkich zawodów w danym tygodniu. Ich cena to odpowiednio 80-126 euro oraz 162-237 euro. Kwoty te podane są dla osoby dorosłej, dzieci obejrzą zmagania za połowę ceny.

Impreza rozgrywana na przełomie lutego i marca 2019 roku to nie lada gratka dla fanów sportów zimowych. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w tyrolskim Seefeld z pewnością dostarczą wielu emocji, a my mamy nadzieje, że te najbardziej pozytywne będą kojarzone z występami Polskich sportowców.

Aktywny wypoczynek – 5 korzyści z jazdy na rowerze

Kto w tym sezonie wskoczył na rower i już pedałuje? Jazda na rowerze to same korzyści dla naszego organizmu. To skuteczny, prosty i przyjemna sposób aby sprezentować sobie odrobinę zdrowia, zabawy i nie być zmuszonym do stania w korkach. Będąc dzieckiem, każdy z nas ścigał się i nie raz pozdzierał sobie kolana, jednak to zawsze było akceptowane ryzyko. Niestety, w dorosłym życiu ciężko znaleźć nam czas na regularne treningi, a tryb życia wymusza inne środki transportu niż rower. Mimo wszystko pomyślmy przez moment o sobie i chociaż w jeden dzień wsiądźmy na rower.

Rower dobry na wszystko

Jednak rower to nie tylko samo zdrowie, to przede wszystkim aktywna forma wypoczynku, która pozwala na rozmaite wycieczki i oglądanie piękna przyrody. Dobrą i ciekawą trasą jest droga wzdłuż polskiego wybrzeża. Malownicze widoki, Bałtyk i plaże to świetny pomysł na wakacyjny urlop. Regionem bogatym w ścieżki jest również Doliny Baryczy – przepięknie zielona, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska i okolice Dolnego Śląska (szlakiem zamków). Rower daje możliwość na wyciszenie się i totalne odprężenie, bo nic tak nie relaksuje jak odpoczynek po zdrowym wysiłku. Jedynymi przeciwwskazaniami są schorzenia układu krążenia oraz choroby stawów i kręgosłupa.

Serce jak dzwon!

Recepta jest prosta. Zrównoważona jazda rowerem wpływa korzystnie na układ krążenia. Organizm chroni się przed nadciśnieniem i chorobami serca. Rytmiczne pedałowanie sprawia, że serce się uspokaja. Skurcze stają się pełniejsze, krążenie przyśpiesza, a ciśnienie tętnicze spada. Narządy wewnętrzne się dotleniają. Unikamy miażdżycy, spada ryzyko wystąpienia zawału lub choroby niedokrwiennej serca. Rower leczy też z cholesterolu, wystarczy cztery razy w tygodniu pojeździć przed 30-40 minut, by samoczynnie obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL), ale też podwyższyć poziom „dobrego” (HDL).

Nogi ze stali!

Podczas jazdy pracuje praktycznie cała dolna połowa. Najbardziej jednak łydki. Lepiej, gdy przejażdżka trwa dłużej i jest mniej intensywna. W równym tempie, po prostej drodze ok. 15 km na godzinę.  Jeśli chcemy wzmocnić dodatkowo mięśnie rąk i klatki piersiowej, wybierajmy górki i podjazdy.

Ból pleców? Zapomnij!

Nic tak jak rower, w prosty sposób, nie wzmacnia pleców. Podczas jazdy pracuje cały dolny, lędźwiowy odcinek. By obyć się bez bólu – trzeba dobrać właściwe siodełko. Ważne – sylwetka nie może być zbyt wyprostowana.

No stress!

Poprzez zwinność roweru, można bez problemu przejechać praktycznie wszędzie. Korkom na mieście mówimy nie, relaksowi tak. Unikanie stresu związanego z jazdą samochodem zmniejsza ryzyko chorób układu nerwowego. Poza tym jazda na rowerze uodparnia nas i pozwala lepiej znosić sytuacje stresowe w życiu.

Waga w dół!

Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić nawet 500 kalorii. I to bez większego trudu. Systematyczna jazdą skutecznie poprawia kondycję, a waga spada w dół.

Puchar Świata w Skokach Narciarskich Zakopane 2018 – poradnik prawdziwego kibica

Puchar Świata w Skokach Narciarskich Zakopane 2018

Obecnie trwa wielka rywalizacja skoczków podczas Pucharu Świata w Skokach Narciarskich 2018, a emocje sięgają zenitu. Na horyzoncie pojawiają się pierwsi potencjalni zwycięzcy, jednakże wszystko może ulec zmianie. Warto bliżej zaznajomić się z tematem. W artykule przedstawimy aktualne wiadomości dotyczące przebiegu mistrzostw oraz sylwetki najlepszych skoczków.

Czytaj dalej →

Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn Polska 2017 – poradnik kibica

mistrzostwa europy

Kibicujesz podczas Mistrzostw Europy w Siatkówce w 2017? To fantastycznie, ale czy wiesz, jak to robić w taki sposób, abyś mógł powiedzieć o sobie, że jesteś prawdziwym fanem? Zagrzej swoją drużynę do walki w profesjonalny sposób! Przeczytaj poradnik kibica a będziesz wiedział co powinieneś zrobić.

Czytaj dalej →

Moto GP w Brnie – jak bilet wybrać i gdzie go kupić?

moto gp

Już w sierpniu, na torze circuit odbędą się zmagania najlepszych motocyklistów świata podczas wyścigów Grand Prix. Będzie to z całą pewnością bardzo emocjonujące wydarzenie, tym bardziej, że będzie miało miejsce na jednej z najszybszych tras w Europie. Warto zobaczyć to na żywo, ponieważ nie każda impreza sportowa jest w stanie dostarczyć tyle adrenaliny i dobrej zabawy co Moto GP

Czytaj dalej →

Nordic walking. Efektywna forma rekreacji dla każdego

Ludzie wymyślili mnóstwo sposobów aktywnego spędzania czasu. Codziennie widujemy w parkach i na ulicach tłumy biegaczy, rowerzystów, ludzi jeżdżących na rolkach czy uprawiających jogę, a oprócz tego co raz częściej „kijkarzy”, swobodnie poruszających się na dodatkowych „kończynach”. Nordic walking to świetny sposób na zachowanie aktywności fizycznej, a ten artykuł ma na celu uświadomienie tym, którzy jeszcze nie zaczęli maszerować z kijkami, zalet tej formy rekreacji.

Czytaj dalej →